DSÖ yetkililerinin Kongo’da kadın ve kız çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı!

DSÖ'ye bağlı çalışan doktor ve personelin, Kongo'da onlarca kadın ve kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. İstismarcıların bir kısmının ise cinsel saldırıların önlenmesinden sorumlu olduğu belirtildi.30-09-2021 09:46

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı çalışan doktor ve yardım görevlilerinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki yıkıcı 2018-2020 Ebola salgını sırasında çok sayıda kadın ve kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu açığa çıktı. Buna göre DSÖ personeli, kurumda iş karşılığında kadınlardan cinsel ilişki talep etti, yaşı küçük olanlara tecavüz etti. Bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan raporda, yaşları 13 ile 43 arasında değişen kadınlarla ilişkili yaklaşık 80 cinsel istismar vakasının bulunduğu aktarıldı. Ayrıca, istismarların 29 hamilelikle sonuçlandığı ve faillerden bazılarının bu kadınlara zorla kürtaj yaptırdığı bildirildi.

VAKALARIN ‘ÜZÜCÜ’ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

NTV’nin haberine göre; DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki cinsel istismar vakalarını üzücü olarak nitelendirdi.

Afrika Bölge Müdürü Matshidiso Moeti, ise dehşete düştüğünü ve yüreğinin parçalandığını söyledi.

4 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI

Bununla birlikte The Guardian’a konuşan batılı kaynaklar, Cenevre'deki diplomatik yetkililere DSÖ'nün katıldığı kapalı bir brifinge dayanarak dört kişinin görevden alındığını ve ikisinin idari izne ayrıldığını söyledi.

Diğer taraftan rapor, büyük ölçüde erkek müdahalecilerin egemen olduğu, güvenli olmayan bir bölgede acil bir sağlık durumunda cinsel sömürü ve istismara karşı korunmaya yönelik sorumluluklara geniş kapsamlı bir şekilde dikkat çekti.

İSTİSMARDA BULUNAN GÖREVLİLERİN BAZILARI CİNSEL SALDIRININ ÖNLENMESİNDEN SORUMLUYDU

Müfettişler, mağdurların çoğunun “yüksek derecede savunmasız” olduğunu, genellikle ekonomik durumu kötü olan genç kadınların olduğunu ve istismarcıların bazılarının cinsel sömürü ve istismarı önleme sorumluluğunun da bulunduğunu ortaya çıkardı.

İnceleme ekibi, fail olduğu iddia edilen 83 Kongo uyruklu ve yabancının kimliğini de ortaya çıkardı. 21 vakadaki faillerin DSÖ çalışanları olduğu kesin olarak belirlendi.

DSÖ'DE İŞ KARŞLIĞINDA CİNSEL İLİŞKİ TALEP ETTİLER

Buna göre DSÖ personeli, Kongolu kadınlardan kurumda iş verme karşılığında cinsel ilişki talep edildi. Reddettikleri takdirde ise kadınlara işlerinin kaybedileceği söyledi.

İstismara uğrayanlardan en küçüğü olduğu söylenen Jolianne, Nisan 2019'da Mangina kasabasında bir yol kenarında telefon kartı satarken bir DSÖ şoförünün kendisini eve bırakmak için durduğunu anlattı.

Jolianne, "Bunun yerine, beni bir otele götürerek tecavüz etti” dedi.

Rapor, 2010 depreminden sonra Haiti'deki Oxfam çalışanlarına ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki BM barış güçlerine yönelik benzer iddiaların ortaya atılmasının ardından geldi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki suistimal, iki yıl içinde 2 bin 280 kişinin öldüğü siyasi istikrarsızlık ve silahlı çatışmaların damgasını vurduğu Kuzey Kivu ve Ituri eyaletlerinde bir Ebola salgını sırasında meydana geldi.

İddiaların ortaya çıkmasının ardından DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Nijer'in eski dışişleri bakanı Aïchatou Mindaoudou ve cinsel şiddet mağdurlarıyla geniş çapta çalışmış Kongolu insan hakları aktivisti Julienne Lusenge'den araştırma yapmalarını istedi.

DSÖ yetkilileri tarafından istismara uğradıklarını söyleyen kadınlardan bazıları, olaya karışanların ciddi şekilde cezalandırılmasını umdu.

‘ADALETİN YERİNİ BULDUĞUNU GÖRMEK İSTİYORUZ’

İş karşılığı seks teklifi aldığını iddia eden Anifa, "DSÖ'nün bu doktorları nasıl cezalandıracağını görmek için bir aydan fazla bir süredir bu büyük anı bekliyordum. Adaletin yerini bulduğunu görmek istiyoruz” diye konuştu.