DSÖ, Pfizer-BioNTech aşısına acil kullanım onayı verdi

DSÖ, BioNTech’in ABD’li ilaç şirketi Pfizer iş birliğinde geliştirdiği koronavirüs aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.01-01-2021 09:24

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in ABD’li ilaç şirketi Pfizer iş birliğinde geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının acil kullanımına onay verdi.

Çin’in, Wuhan kentinde kaynağı bilinmeyen ‘gizemli bir solunum yolu hastalığı’ tespit edildiğini DSÖ’ye bildirmesinin yıl dönümünde DSÖ’den önemli bir açıklama geldi. Örgütten 2020’nin bitmesine saatler kala yapılan yazılı açıklamada onay haberi duyuruldu.

'EŞİT ŞEKİLDE DAĞITIM İÇİN KÜRESEL ÇABAYA İHTİYAÇ VAR'

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao “Bu, Covid-19 aşılarına küresel erişim sağlamaya yönelik çok olumlu bir adım” değerlendirmesinde bulundu. Simao, dünyada ihtiyaç duyulan tüm ülkelere aşıların eşit şekilde dağıtımı için büyük bir küresel çabaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

DSÖ ve ortaklarının ‘güvenlik ve etkinlik standartlarına ulaşan diğer aşıları değerlendirmek için gece gündüz çalıştığını’belirten Simao, salgını sona erdirmek için tüm ülkelerin kritik aşı tedarikinin sağlanmasının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

BİRÇOK ÜLKEYLE ANLAŞMALAR YAPTI

Pfizer ve BioNTech, aşı tedariki için ABD, Avrupa Birliği (AB), Britanya, Kanada ve Japonya ile anlaşmalar yapmıştı. 

ABD hükümeti, aşı adayının başarılı olması halinde 100 milyon doz aşı satın almak için 1.95 milyar dolar ödemeyi taahhüt ederken, AB aşıdan 300 milyon doz, Britanya 40 milyon doz, Kanada 20 milyon doz, Japonya ise 120 milyon doz satın almak üzere ön sözleşmeler imzalamıştı.

Şirket, aşıdan 2021 sonuna kadar yaklaşık 1.3 milyar doz üretmeyi planlıyor.