DSÖ: Pandemi büyüyor, vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Covid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor" dedi23-06-2020 20:59

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında açıklamalarda bulundu.

Sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Ülkelere çağrıda bulunan Ghebreyesus, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğine dikkat çekti.

'SAĞLIK SİSTEMLERİ GÜÇLENDİRİLMELİ'

Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Konuşmasında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, "Covid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor" uyarısında bulundu.