DSÖ, mutasyona uğramış koronavirüse 50 ülkede rastlandığını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüsün dünyanın 50 ülkesinde daha görüldüğü bildirildi.14-01-2021 12:08

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüsün 50 ülkede daha görüldüğünü açıkladı. Ayrıca, Güney Afrika’da rastlanan diğer bir mutasyona uğramış varyantın da 20 ülkeye yayıldığı bildirildi.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, koronavirüsün Japonya'da görülen mutasyona uğramış farklı bir koronavirüsün de büyük endişe yarattığı duyuruldu. Virüs ne kadar çok yayılırsa mutasyon için de o kadar geniş bir uygun ortam oluştuğunun belirtildiği açıklamada, başka yeni varyansonların ortaya çıkmasının mümkün olabileceği bildirildi. DSÖ'nün açıklamasında koronavirüsün değişime uğramış hallerinin yol açacağı tehlike ve tehdidinin yeterince ciddiye alınmadığı vurgulanırken, bunun büyük ihtimalle incelemenin yapılacağı sınırlı laboratuvar kapasitesinden kaynaklandığını kaydetti.

Büyük Britanya’da ilk olarak 14 Aralık’ta varlığına işaret edilen mutasyona uğramış koronavirüs türünün yaşa veya cinsiyete göre bulaşmasında dikkat çeken özelliklerine rastlanmadığı belirtiliyor. Yine mutasyona uğrayan Güney Afrika menşeli türün varlığı ise ilk olarak 18 Aralık’ta açıklanmıştı

Japonya’da 9 Ocak’ta tespit edilen bir diğer mutasyona uğramış koronavirüs türünün ise ülkeye Brezilya’dan gelen dört kişide tespit edildiği bildirildi. Brezilyalı uzmanlar da ülkede koronavirüsün mutasyona uğramış bir türüne rastlandığını bildirdi, ancak bunun Japonya’da tespit edilenden bağımsız, başka bir tür olabileceği ifade ediliyor.