DSÖ: Koronavirüs kısıtlamaları kızamık vakalarını arttırdı

DSÖ'den tarafından hazırlanan raporda koronavirüs salgını nedeniyle aşılama seviyelerinin kritik seviyeye düştüğü belirtilirken, kızamık vakalarında çeyrek yüzyılın en kötü artışının yaşandığı uyarısında bulunuldu.13-11-2020 09:11

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan raporda, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların aşılama seviyelerinin kritik seviyelere düşmesine neden olduğunu belirtildi. DSÖ ayrıca kızamık vakalarında çeyrek yüzyılın en kötü artışının yaşandığına dikkat çekerken, hükümetleri harekete geçme konusunda uyardı.

Raporda dünya çapında getirilen kısıtlamaların aşılama programlarını daha da bozması nedeniyle bu yıl milyonlarca çocuğun hastalık riski altında olduğunu kaydedildi. Kızamığın, Covid-19, Ebola, tüberküloz veya gripten daha fazla bulaşıcı olduğu biliniyor.

'NET BİR MESAJ'

DSÖ'nün rapordunda kızamığın geçtiğimiz sene dünya genelinde 870 bin kişiyi enfekte ettiğini ve 207 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu belirtildi. Raporda, toplumların bulaşıcı hastalıklardan korunması için gereken yüzde 95 aşılamanın yapılamaması nedeniyle geçen yıl tüm DSÖ bölgelerinde 1996'dan bu yana kızamık vakalarının en kötü seviyelere yükseldiğine vurgu yapıldı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada "Bu veriler, dünyanın her bölgesinde çocukları kızamıktan koruyamadığımıza dair net bir mesaj veriyor" dedi.