DSÖ AstraZeneca-Oxford aşısına acil kullanım onayı verdi

Dünya Sağlık Örgütü'nün AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği Covid-19 aşısına acil kullanım onayı vermesiyle gelişmekte olan ülkelerin nispeten ucuz olan aşıya erişimi mümkün kılınacak.16-02-2021 08:05

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısına acil kullanım onayı verdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün yaptığı açıklamada, "Aşıların hızlı dağıtımı için artık her şeye sahibiz. Ancak yine de üretimi büyütmemiz gerekiyor. Covid-19 aşı geliştiricilerine, dosyalarını aşıyı satabilecekleri yüksek gelirli ülkelere sunarken, aynı zamanda DSÖ'ye de sunmaları için çağrı yapmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

DSÖ'nün incelemesi, AstraZeneca aşısının güvenlik için "sahip olunması gereken" kriterleri karşıladığını ve etkinliğinin faydasının risklerinden daha ağır bastığını ortaya koyuyor.

DAHA UCUZ VE DAĞITIMI DAHA KOLAY

AstraZeneca-Oxford aşısının onayı, DSÖ tarafından acil kullanım onayı alan Pfizer-BioNTech aşısı da dahil olmak üzere diğer geliştiricilere göre daha ucuz ve dağıtılması daha kolay olduğu için olumlu karşılandı.

AstraZeneca'nın aşısı, DSÖ'nün küresel aşı projesi COVAX'ın da aslan payını oluşturuyor. Proje kapsamında, şubat ayının sonundan itibaren yoksul ülkelere 330 milyon dozdan fazla aşı dağıtılmaya başlanacak.