DSÖ: Aşının işe yarayacağına dair garanti yok

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs aşısı adaylarının işe yarayacağına dair bir garantinin olmadığını söyleyerek BM ülkelerinden maddi destek istedi.22-09-2020 08:23

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yaklaşık 200 aşı adayının klinik çalışmalarının devam ettiğini ve mevcut aşı adaylarının işe yarayacağına dair hiçbir garantilerinin olmadığını söyledi.

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen ve yarın başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul toplantıları öncesi ülkelere çağrıda bulunan Ghebreyesus, DSÖ Salgına Karşı Küresel Aşı ve Tedavi Programı'na (ACT Accelerator) destek istedi.

'ACİLEN 15 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR'

Program için 35 milyar dolar gerektiğini ama şu ana kadar sadece 3 milyar dolar toplanabildiğini ifade eden Ghebreyesus, DSÖ'nün Covid-19 aşısı ve tedavisinde hedefe ulaşabilmesi için acilen 15 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. DSÖ öncülüğünde yürütülen Koronavirüs Aşıları Küresel Erişim Programı'nın (COVAX) önemine vurgulayan Ghebreyesus, COVAX sayesinde pandeminin kontrol altına alınacağını, salgın kaynaklı ölümlerin azalacağını ve üretilecek aşının tüm ülkelere eşit dağıtımının sağlanmasına çalışılacağını kaydetti.

2 MİLYAR DOZ AŞI HEDEFİ

Covid-19 için dünya genelinde halen yaklaşık 200 aşı adayının klinik ve klinik öncesi test aşamasında olduğu bilgisini paylaşan Ghebreyesus, deneme aşamasındaki aşı adaylarının tamamının başarı garantisi olmadığını söyledi ve DSÖ olarak hedeflerinin ise 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşıya ulaşmak olduğunu kaydetti.