DSÖ: Afrika’da vaka ve ölümler yüzde 40 arttı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Afrika'da Kovid-19 vaka ve ölümlerinin geçtiğimiz hafta yaklaşık yüzde 40 arttığını açıkladı.21-06-2021 23:24

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz hafta dünya genelinde 2.5 milyondan fazla Kovid-19 vakası ve yaklaşık 64 bin can kaybı bildirildiğini açıkladı.

Küresel olarak, Kovid-19 vakaların art arda 8 hafta boyunca düştüğünü ve ölümler art arda 7’inci haftada azaldığını kaydeden Ghebreyesus, Afrika'da, koronavirüs vaka ve can kayıplarının geçtiğimiz hafta yaklaşık yüzde 40 arttığını ve bazı ülkelerde can kayıplarının 3 veya 4 katına çıktığını belirtti.

Ghebreyesus, "Bir avuç ülke yüksek aşılama oranlarına sahipken ve şu anda daha düşük sayıda hastaneye yatış ve ölüm görüyorken, Afrika, Amerika ve Asya'daki diğer ülkeler şimdi inanılmaz koronavirüs salgınlarıyla karşı karşıya" dedi.

Artışların çeşitli nedenleri olduğunu söyleyen DSÖ Genel Direktörü, bunların Kovid-19 mutasyonlarının yayılmasının, sosyal karışımın, sosyal mesafelerin etkisiz kullanımı ve aşı eşitsizliği olduğunu ifade etti.