Dr. Yavuz Kalaycı'nın çocukları için yapılan bağış kampanyasına valilikten engelleme!

İTO'dan yapılan açıklamada, İstanbul Valiliği'ne "bağış kampanyasını niçin engellemeye çalışıyorsunuz?" diye soruldu.18-07-2020 18:00

İleri Haber

İstanbul Tabip Odası, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocukları için başlatılan bağış kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından engellendiğini duyurdu. Açıklamada, “Bütün hekimlerin ve vatandaşların vicdanlarında büyük tepkiye yol açmaya mahkûm bu engelleme girişiminden derhal vazgeçiniz” denildi.

İstanbul Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimi Dr. Yavuz Kalaycı’yı 19 Nisan 2020 günü yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1988 yılı mezunlarından Dr. Yavuz Kalaycı evli ve iki küçük kız çocuğu babasıydı.

Kalaycı’nın, hayatını kaybetmeden önceki son mesajının “Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız, değil mi?” olduğu şeklinde bir haber sosyal medyada yaygın olarak paylaşılmıştı. İstanbul Tabip Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamada, “Geride bıraktığı çocuklarıyla ilgili bir yardım kampanyası açılması talebi meslektaşlarımız tarafından yoğun olarak meslek örgütümüze iletilmişti” denildi.

İTO tarafından yapılan açıklamada, sonraki süreç şöyle anlatıldı:

“22 Nisan tarihinde yaptığımız açıklamada ailenin de izni alınarak, bağış kampanyası açmak için gerekli müracaatın tarafımızdan yapılacağını açıklamıştık. https://www.istabip.org.tr/5750-yitirdigimiz-meslektaslarimizin-ailelerine-bagis-kampanyalari-hakkinda.html

İTO Yönetim Kurulu 28 Nisan 2020 tarihli toplantısında Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitim ve öğretim masrafları ile sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak üzere üç ay süreli bir bağış kampanyası açılmasına karar verildi. Kampanya için Dr. Yavuz Kalaycı’nın eşinden yazılı muvafakat alınıp diğer gerekli belgeler de hazırlanarak 7 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu.

İlgili Müdürlük’ten tarafımıza gönderilen 09.07.2020 tarihli yazı ile kampanyamıza İstanbul Valilik Makamının 08.07.2020 tarihli ve 60064 sayılı Olur’ları ile izin verildiği ve yardım toplama faaliyetinin denetimi amacıyla bir görevlinin denetçi olarak görevlendirildiği bildirildi.

Bunun üzerine sadece ‘Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet’ Bağış Kampanyasında kullanılmak üzere banka hesapları tarafımızdan açıldı ve 16 Temmuz günü web sitemizden duyuruldu. https://www.istabip.org.tr/5987-bagis-kampanyasi-dr-yavuz-kalayci-nin-cocuklarina-sahip-cikiyoruz.html

İLK BİR GÜNDE 160 BİN LİRA BAĞIŞ!

Kampanya hekimler ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı daha ilk bir gün içinde 160.000 TL’nin üzerinde bağışta bulunuldu.”

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN KAMPANYAYA DURDURMA

İTO açıklamasında, 17 Temmuz’da İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden bir görevlinin kendilerine ulaşarak   “Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet” Bağış Kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından durdurulduğunu sözlü olarak ilettiği ifade edildi.

İTO açıklamasında şöyle devam edildi:

“Öncelikle İstanbul Valiliği tarafından tarafımıza yapılmış yazılı bir bildirim olmadığını, bağış kampanyamızın devam ettiğini, kampanyanın durdurulduğuna dair yazılı bir bildirim olması durumunda da gerekli hukuki süreci başlatacağımızı bildiriyoruz.

COVİD-19 nedeniyle sadece İstanbul’da on dört meslektaşımızı kaybettiğimiz, mesleki dayanışmanın fevkalade önemli olduğu bu dönemde bağış kampanyamıza daha ilk günden büyük ilgi göstererek destek olan bütün meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

‘NİÇİN ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ?’

İstanbul Valiliği’ne soruyoruz:

COVİD-19 nedeniyle yaşamını kaybeden bir hekimin geride kalan çocuklarıyla ilgili, gerekli bütün belgelerin hazırlanıp, başvurusu yapılıp, gerekli izin alınarak başlatılan ‘Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet’ Bağış Kampanyasını niçin engellemeye çalışıyorsunuz?

‘ENGELLEME GİRİŞİMİNDEN VAZGEÇİN’

Bütün hekimlerin ve vatandaşların vicdanlarında büyük tepkiye yol açmaya mahkûm bu engelleme girişiminden derhal vazgeçiniz.”

Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."