Dövize patron yorumu: 'Kur 9 lira olmalı, 8,75'e inerse ayakta kalma şansım yok'

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, döviz kuruna ilişkin açıklamasında "Rekabet etmem, çalışanlara yüzde 20-25 zam vermem için kur 9 TL olmalı. Kur 8.75’e inerse ayakta kalma şansım yok" dedi.25-09-2021 12:03

Merkez Bankası'nın faiz kararıyla bir kez daha yükselen döviz kuru, patronları memnun etmişe benziyor. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, döviz kuru enflasyonun üzerinde olduğu sürece sektörün ayakta kalma şansının olduğunu söyleyerek "Kurların hipertansiyon gibi fırlamasını kimse istemez. Sonuçta vücudun kimyası bozuluyor. Dolar kurunun olması gereken nokta 9 lira. Bu seviye bir yerde ihracat ve üretimi daha da destekler. Yılbaşı geliyor. Rekabet etmem, çalışanlara yüzde 20-25 zam vermem için kur 9 TL olmalı. Kur 8.75’e inerse ayakta kalma şansım yok" dedi.

"YABANCI BİZDEN DAHA FAZLA TAKİP EDİYOR TL'Yİ"

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre Türkiye’nin artık rekabet edecek kur seviyesine gelmesi gerektiğini anlatan Gültepe, "Kur 8.85’e çıkıyor 8.30’a iniyor. Yabancı bizden daha fazla takip ediyor TL’yi. Bunu hesaplayarak alımları Türkiye’ye kaydırıyorlar. Dalga yüksek. Beyin kanaması olmadan aradaki dengenin sağlanması lazım" ifadelerini kullandı.

Gültepe; hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle son 1 yılda sermayeye olan ihtiyaçlarının yüzde 40 arttığını, üretici fiyatlarının arttığını, ürün fiyatlarının da kademeli artacağını açıkladı.