Dövizde son durum

Dün yaşanan dalgalanmanın ardından döviz haftanın son işlem gününde yatay başladı.14-09-2018 17:01

Merkez Bankası’nın dün 17.75 olan faiz oranını 6.25 puan arttırarak yüzde 24'e çıkarmasının ardından döviz fiyatları düşüşe geçmişti. 

Faiz kararı sonrasında dolar/TL 6,01'e kadar gerilerken, akşam saatlerinde ise 6.05-6.08 aralığında seyretti. Bu sabah saatlerinde de dolar/TL 6.09-6.10, euro/ TL ise 7.13-7.15 seviyelerinden işlem gördü.

ÖĞLE SAATLERİNDE DURUM

Saat 12.00 itibariyle dolar/TL 6.10'dan işlem görürken, euro/TL ise 7.15'ten işlem gördü.

DÖVİZDE SON DURUM

Saat 17.00 itibariyle dolar/TL 6.14'ten işlem görürken, euro/TL ise 7.16'dan işlem görüyor.

DÖVİZDE SON DURUM: 21.00

Saat 21.00 itibariyle dolar / TL 6.16'dan işlem görürken, euro / TL ise 7.17'den işlem görüyor.

 

MERKEZ BANKASI'NIN AÇIKLAMASI

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir.

İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”