Donald Trump, hile yapılmadığını söyleyen seçim güvenliği yetkilisini görevden aldı

Donald Trump, seçimlerde 'hile ve usulsüzlük' yapıldığına dair iddiaları reddeden Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı Başkanı Chris Krebs'i görevden aldı.18-11-2020 10:25

Donald Trump'ın seçimde hile yapıldığına yönelik iddialarına hiçbir kanıt olmadığı gerekçesiyle karşı çıktığı belirtilen Chris Krebs'i görevden aldı.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, Krebs'i 'seçim güvenliği konusunda son derece asılsız şeyler söylediği için' kovduğunu belirtti.

Donal Trump'ın açıklaması şu şekilde:

"Chris Krebs'in 2020 seçimleriyle ilgili yaptığı açıklama son derece asılsızdı, seçimlerde çok büyük usulsüzlükler ve hile var; ölülerin oy kullanması, sandık gözetmenlerinin seçim merkezlerine alınmaması, oy kullanma makinelerinde Trump'ın oylarını Biden'a aktaran arızalar, geç oy kullanımı ve daha birçok şey dahil... Bu sebeple şu andan itibaren geçerli olmak üzere Chris Krebs'in Cisa'daki görevine son verildi."

Öte yandan Trump'ın bu paylaşımına Twitter tarafından 'seçim güvenliğiyle ilgili bu bilgiler yanıltıcı olabilir' ifadesi eklendi.

'İŞİMİZİ DOĞRU ŞEKİLDE YAPTIK'

Reuters haber ajansına açıklama yapan Krebs'e yakın bir ismin, Krebs'in görevden alındığını Twitter'dan öğrendiğini söyledi. 

Krebs görevden alınmasının ardından "Hizmet etmekten gurur duydum. İşimizi doğru şekilde yaptık. Bugün savunma, yarın güvenlik" açıklaması yaptı.