Dolmabahçe'nin ağaçları için tehlikeli talep

Maçka Parkı’ndan 176 ağacın sökülmesine tepkiler sürerken, Maçka’nın hemen yanında, Dolmabahçe sırtındaki ağaçlık alan için risk oluşturabilecek bir talep geldi.24-02-2018 14:47

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Dolmabahçe- Levazım-Baltalimanı- Ayazağa karayolu tünelleri projesini Maçka Parkı’ndan geçirmesi, aylardır gündemden düşmüyor. Parkın Beşiktaş Vodafone Park Stadı’na bakan kısmındaki ağaçların geçen hafta sökülüp taşınması ise tartışmayı daha da alevlendirdi. sosyal medyada ve parkta ‘Maçka Parkı’na dokunma’ protestoları sürerken, parkın bitişiğindeki ağaçlık alanda bulunan ağaçların kesilme veya taşınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

KOMİSYON GİZLİ OTURUMDA GÖRÜŞTÜ

Gazete Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın haberine göre, söz konusu alan Maçka Parkı’nın devamı niteliğinde olan alan, Dolmabahçe Sarayı ile Swissotel arasındaki ağaçlık kısmı kapsıyor. İBB, bu alanda yer alan Swissotel ve ona ait parselleri 2010 yılında Anadolu Japan Turizm A.Ş.’ye satmış ancak satış ihalesi Danıştay tarafından 2014 yılında iptal edilmişti. Fakat firmanın söz konusu tesisi ve araziyi 2032 yılına kadar kullanma hakkı bulunuyor. İşte o arazide yer alan ağaçlar için Swissotel’in işletmecisi, ‘ağaç budama, taşıma, tescil, kesme, bakım’ konularında İstanbul 4 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na başvurdu.

Başvuru, komisyon tarafından dün gündeme alındı, gizli oturumda görüşüldü. Komisyonun başvuruda yer alan başlıklardan hangileriyle ilgili işlem yapacağı bu nedenle henüz belli değil. Tartışmaya neden olan alanla ilgili açıklama yapan İBB Meclisi’nin eski üyelerinden Yüksek Mimar Mehmet Yıldız, Dolmabahçe Sarayı’nın arkasındaki yeşil alanla ilgili yapı yasağı olduğunu belirtti:

İNŞAAT YASAĞI VAR, AĞAÇ KESME YASAĞI YOK

“Bizim dönemimizde plan değişikliğine inşaat yasağı koyduk. Planlarda değişiklik yapılmadıysa, başvuru oraya inşaat yapmak için olamaz. Ancak otel, bu taleplere izin aldığı takdirde kira sözleşmesine göre ormanlık alanda kendi hizmetinde alan kullanmak üzere ağaç kesebilir, sökebilir ya da budayabilir. İnşaat yasağı var fakat ağaç kesme yasağı yok. Kaldırılacak ağaçların yerlerine, otel müşterileri için hizmet alanları oluşturmanın önünde de engel kalmayabilir.”

'BUDAMA VE BAKIM' CEVABI

SWİSSOTEL yetkilileri, "Ağaçlık alanda nasıl bir tasarrufta bulunacaksınız?” sorusuna ise, "Rutin bir bakım ve budama işlemi için başvuru yaptık. Taşıma-kesme-budama-bakım adı altında ortak başlıkla başvuru yapıyoruz.” yanıtını verdi.