Doğan Medya'nın satışı KAP'a bildirildi

Doğan Medya'nın satışı KAP'a bildirildi

Doğan Holding, medyasını iktidara yakın Demirören Holding’e sattığını resmen duyurdu.

Doğan Grubu sahibi olduğu Doğan Gazetecilik, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık, Doğan TV Holding, Doğan Haber Ajansı, Doğan Dağıtım Satış Pazarlama, Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım, Doğan Media International GmbH ve Mozaik İletişim Hizmetleri’ndeki paylarının tamamını 916 milyon dolara Demirören Grubu’na devretti.

Akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda Doğan Holding tarafından yayınlanan açıklamaya göre Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. ile yapılan pazarlıklar sonucunda;

–Doğan Gazetecilik 132 milyon dolara

–Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık 155 milyon dolara

–Doğan TV Holding 599 milyon 674 bin dolara

–Doğan Haber Ajansı 5 milyon dolara

–Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri 7 milyon dolara

–Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım A.Ş 12 milyon 751 bin dolara

–Doğan Media International GmbH 4 milyon 42 bin dolara

–Mozaik İletişim Hizmetleri 532 bin dolara el değiştirdi.

KAYNAĞI ZİRAAT BANKASI SAĞLAYACAK

Doğan Medya Grubu'nun dün resmi olarak gerçekleşen satışın ardından Demirören’in mali kaynağının Ziraat Bankası olduğu belirtildi.

700 MİLYON DOLAR

Bir kamu bankası olan Ziraat Bankası, 5 Nisan’da yönetim kurulu kararıyla Demirören Medya Grubu’na kredi verilmesine onay verdi. Demirören’e verilen kredinin miktarı ise 700 milyon dolar.

2 YIL ÖDEME OLMAYACAK

Öte yandan Ziraat Bankası tarafından verilen kredinin şartları da tartışma yaratacak. Kredinin 10 yıllık bir geri ödeme süreci bulunuyor ve Demirören grubu ilk 2 yıl bankaya ödeme yapmayacak. Demirören grubu 2+8 yıllık olan kredi ile Doğan Grubu için maddi kaynağı büyük oranda sağlamış olacak.

 

 

DAHA FAZLA