Doğa Koleji'nden 6 aydır maaşını alamayan işçi: Bize verecekleri para onlar için çerez parası

Doğa Koleji'nin Çamlıca Kampüsü'nde temizlik personeli olarak çalışırken maaşların ödenmemesi üzerine ayrılan Nurşen Ayvacık İleri Haber'e konuştu.12-06-2020 19:16

Sercan C. Güler

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın Doğa Koleji'nin üniversiteye devredilmesinden sonra tüm öğretmenlerin maaşlarının ödendiğini söylemesine rağmen, halen maaşlarını alamayan personeller var.

'6 AYDIR MAAŞIMI YATIRMIYORLAR'

Doğa Koleji'nden ayrılmasının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen kasım ayına ait maaşının hala ödenmediğini söyleyen Nurşen Ayvacık, "Ben eylül ayında işe başlamıştım, 2 ay sonra maaşları vermediler bize. Maaşı vermedikleri için Doğa Koleji'nden ayrıldım aralık ayında. Kasım maaşım içerde kaldı. Şimdi Doğa Koleji'ni aradığımızda, 'Bugün yatıracağız, yarın yatıracağız' diyorlar ama yatırmıyorlar. 6 ay oldu ben oradan ayrılalı" şeklinde konuştu.

Alacağının 1 aylık maaş olduğunu ancak hakkını yedirmek istemediğini anlatan Ayvacık, "1 ay da olsa az bir ücret değil. Neden hakkımı onlara yedireyim? Tek bir öğrenciden 50 bin TL alıyorlar, bize verecekleri para onlar için çerez parası. Ben 6 ay önce çıktım işten, şu an çalışanların maaşlarını aksatmadan yatırıyorlar fazlasıyla. Benim gibi çok fazla insan var, okul müdürleri var, öğretmenler var, benim gibi temizlik işçileri var" dedi.

'ALACAKLARIMIZ İÇİN ARADIĞIMIZDA BİZE KIZIYORLAR'

Hakkını aramak istediğinde okul yöneticileri tarafından sürekli geçiştirildiğini belirten Ayvacık, "Okulda şu an bir yönetici var, alacaklarımız için aradığımızda kızıyor bize. Bir şey taşınacağında bizi yönlendiren kendisiydi ama olay maaşa geldiğinde 'Ben ilgilenmiyorum, beni aramayın' diyor. Böyle bir saçmalık var mı? Ben de diyorum ki 'Okul müdürü sizsiniz. Toplantılara gidiyorsunuz İTÜ'de. Bizi dile getirin, sesimizi duyurun, biz neden mağdur olalım?' sorusunu dile getirerek şöyle devam etti:

"Twitter'dan sürekli yazıyorum ancak hiçbir şey yok. Doğa Koleji'nden maaşını alamayan çok insan var. Maaşları, Doğa Koleji'ni devraldığı için İTÜ'nün ödemesi gerekiyor. Okulda puantaj sistemi var. İşten ayrılanları diskalifiye etmiş, işte kalanların geçmiş maaşlarını yatırmışlar. Bu çok saçma bir şey."

Ayvacık, sonuna kadar hakkını arayacağını söyleyerek sözlerini şöyle noktaladı:

"Yeter ki, benim gibi insanlar bunlar gibi insanlardan haklarını alabilsinler. Paraları olmasa gerçekten önemli değil, 'helal olsun' derdim. Ama paraları var, sıra bize geldiği zaman bizi diskalifiye edip maaşımızı yatırmıyorlar."