Diyarbakır'ın tarihi surları 'Millet Bahçesi'ne feda ediliyor: 2 metre çökme meydana geldi

UNESCO koruması altında olan tarihi surlar, AKP'nin 'Millet Bahçesi'ne feda ediliyor. Kurulan şantiyedeki ağır iş makinelerinin çalışmalarından dolayı Sur’un doğu duvarında 2 metre çökme meydana geldi. 05-06-2019 10:04

UNESCO koruması altında olan Diyarbakır'ın tarihi surları dibinde “Millet Bahçesi” nedeniyle bir şantiye daha kuruldu. Ağır iş makinelerinin çalışmalarından dolayı Sur’un doğu duvarında 2 metre çökme meydana geldi. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’in haberine göre, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’ın tarihi surları, Dicle Vadisi’nde bazı çalışmalar sonucu tahrip ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi”nin kentte tepkiyle karşılanmasının ardından UNESCO'dan gelen bir heyetin yaptığı gözlemler sonucu “Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi”nin bölgedeki ekolojik sisteme zarar verdiği ve projenin durdurulması yönünde görüş bildirilmesinin ardından vadideki çalışmalar durduruldu. Ardından Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesini Dicle Vadisi Projesini iptal etti. Ancak, bu kez AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olan ve birçok resmi kurum tarafından yürütülen “Millet Bahçesi” çalışması kapsamında Devlet Su İşleri 10'uncu Bölge Müdürlüğü’ne ait iş makineleri Surların etrafında ağır iş makinalarıyla çalışmaya başladı.

Bu çalışmalar kapsamında Sur’un en zayıf duvarları olarak bilinen doğu duvarlarının hemen dibinde şantiye kuruldu. Surların hemen sıfır noktasında iş makineleriyle kazı ve düzleştirme çalışmalarında Sur’un doğu duvarında 2 metre boyutunda bir çökme meydana geldi. Birinci dereceden tescilli yapının hemen dibinde ağır iş makinelerinin yaptığı kazı sonucu çöken duvarın yerine beton bariyer konulması dikkat çekti.