Diyarbakır'da halı saha tartışmasında 14 öğretmeni gözaltına aldıran savcının savunması ortaya çıktı

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde halı sahada sıra tartışması nedeniyle 14 öğretmeni gözaltına aldırdığı öne sürülen savcı Mehmet Kıran, HSK tarafından görevlendirilen iki müfettişe ifade verdi.05-03-2019 14:43

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde halı sahada sıra tartışması nedeniyle 14 öğretmeni gözaltına aldıran savcı Mehmet Kıran, HSK tarafından görevlendirilen iki müfettişe ifade verdi. Savcı Kıran, kendini savundu.

Habertürk’ten Veysi İpek’in haberine göre, Savcı Kıran’ın ifadesinde, esnaflar karmasıyla maç için hakim ve savcı arkadaşlarıyla gittikleri halı sahada aynı saate başka bir gruba da randevu verildiğini belirterek, “Hakim ve savcılar ile birlikte hazırlandığımızı söyledik, ‘önce biz oynayalım’ ricasında bulunduk. Ancak arkamı döndüğümde içlerinden biri ‘savcı kim oluyor…’ diyerek hakaret etmeye başladı” dediği öne sürüldü. Hakaret edeni tespit edemeyince 155’i arayıp polis çağırdığını belirten Kıran’ın, “Kimlikleri üzerinde olmadığı için polisler karakola davet etti. Arabalarıyla karakola gittiler” dediği iddia edildi.

Müfettişlerin “Karakolda neden işlem yaptırmadın?” sorusuna ise savcı Kıran’ın “İçlerinden biri atamasının yapıldığını, güvenlik soruşturmasını beklediğini, olası soruşturma durumunda öğretmen olarak atanamayacağını söyledi. Polisi arayarak işlem yapılmamasını GBT’lerinin yapılarak bırakılmalarını söyledim” dediği öne sürüldü.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde 14 öğretmen, halı saha maçına erken giden savcı tarafından gözaltına alınmıştı.

Diyarbakır Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Başkanı Yunus Memiş'in sosyal medyada duyurduğu bu olay çarşamba akşamı yaşandı.

İlçede görev yapan 14 öğretmen, dün akşam 21:00 - 22:00 saatleri arasında maç yapmak üzere halı sahaya girdi. Çermik Savcısı'nın içinde bulunduğu takımının halı saha maçının 22:00 - 23:00 arası olmasına rağmen, savcının bulunduğu ekip de 21:00'de halı sahaya girdi. Bu saatin kendilerine ayrıldığını söyleyen savcı, öğretmen grubunun sahadan ayrılmasını istedi. Buna karşı çıkan öğretmenler için GBT sorgusu yapılmasını isteyen savcı, saha polis çağırdı. Öğretmenler emniyete götürülerek kimlik sorguları yapıldı.