Diyarbakır'da, aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu 7 kişi serbest bırakıldı

Diyarbakır'da HDP İl Örgütü yöneticisi ve belediye meclis üyelerinin de olduğu 7 isim serbest bırakıldı.08-11-2019 19:45

Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 kişi, savcılıkta ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde bu sabah birçok adrese polislerce baskınlar düzenlendi. Yapılan baskınlarda Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Yöneticisi Mehmet Yalçın, partinin Yenişehir Belediyesi Meclis Üyesi Alaattin Zuğurli, Kayapınar Belediyesi Meclis üyeleri Hikmet Altuğ ve Songül Dağ Kapancı, Ergani Belediyesi Meclis Üyesi Sevican Yaşar ve Beyaz Tülbentli Anneler İnisiyatifi Üyesi Aysel Tufan gözaltına alındı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in danışmanı Kenan Canpolat da gözaltına alındı. Canpolat'ın, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanması ardından Lise Caddesi'nde gerçekleştirilen protesto eylemleri sırasında polise mukavemette bulunduğu iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

Canpolat ile gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 6 ismin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. 

Baskın yapılan evlerdeki aramalar sonrasında eşyaların dağıtıldığı, bilgisayar ve fotoğraf makinalarına el konulduğu öğrenildi.