Diyarbakır’da 7’si muhtar 93 kişi hakkında gözaltı kararı

Diyarbakır, Hakkari ve Elazığ ilerinde düzenlenen ev baskınlarında 7’si muhtar 93 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınan 74 kişiden 38’i tutuklandı.16-11-2018 14:20

İleri Haber

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 93 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararı üzerine Diyarbakır, Hakkari ve Elazığ’da evlere baskın düzenlendi. Hava destekli ve özel birliklerin katıldığı operasyon ağırlıklı olarak Diyarbakır’ın Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Sur, Dicle, Ergani, Çermik, Çüngüş, Lice, Hani, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde yürütülürken, aralarında 7 mahalle muhtarının da bulunduğu 74 kişi gözaltına alındı, 19 kişi de ikametgahlarında bulunamadı. Adliyeye sevk edilen 74 kişiden 38’i tutuklanırken, 36 kişi ise adli kontrol ve yurtdışı yasağı kararıyla serbest bırakıldı. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, söz konusu operasyonun “örgüt mensuplarıyla birlikte hareket eden, propaganda yapan, örgüte eleman temin eden, örgüt üyelerinin sığınaklarda barınmasını kolaylaştıran, örgüte finans kaynağı sağlayan, örgüt üyeleri arasında bilgi aktarımını gerçekleştirenlere” yönelik yapıldığını iddia etti.