Diyarbakır kayyumu, hastaneye ücretsiz ulaşım sağlayan 2 otobüsü geri aldı

Diyarbakır'a hukuk dışı uygulama sonucu atanan kayyum, Bismil Belediyesi'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden hasta yurttaşları taşıması için tahsis ettiği ve halka ücretsiz hizmet veren iki otobüse el koydu. Bismil halkının tepkisi sonucu kayyum otobüsleri geri vermek zorunda kaldı.06-10-2019 13:02

Kayyum atanmadan önce HDP’li Bismil Belediyesi’nin talebi doğrultusunda DBB tarafından tahsis edilen ve ilçe merkezinin dışında bulunan Bismil Devlet Hastanesi’ne ücretsiz ulaşım sağlayan 2 otobüsün geri alınması için Belediye’ye yazı gönderildi.

Gönderilen yazıda, tahsis işlemi iptal edildiği otobüslerin geri alınması kararı yer alıyor. Gönderilen tebligatta otobüslerin geçici olarak görevlendirildiği ve kararın DBB Meclisi tarafından ve oy birliği ile alındığı bilgisi yer alıyor. Kararın altında DBB’ye kayyum olarak atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun imzası bulunuyor.

BİSMİL HALKI KARARI PROTESTO ETTİ

Karara tepki gösteren Bismil Belediye Eşbaşkanları, Belediye Meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ilçe merkezinden hastaneye doğru düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Düzenlenen yürüyüşün ardından hastane önünde açıklama yapılarak otobüslerin geri verilmesi çağrısı yapıldı.

GERİ ADIM ATMAK ZORUNDA KALDILAR

Yürüyüşten 2 saat sonra DBB’nin geri adım attığını ve otobüslerin geri verildiği bilgisini veren Ayaz, “Tepkinin ardından geri adım atmak zorunda kaldılar. Ancak bu kez Bismil Belediyesi’ne bağlı olarak değil DBB’ye bağlı olarak çalışmaya başladı. Geri alınmasaydı vatandaşların sağlık hizmeti aksayacaktı” dedi.