Diyarbakır kayyumu gerici cemiyet üyelerini belediye yönetimine atadı

Kayyum Karaloğlu’nun kararıyla valilik, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde belediye ve kamu kuruluşlarının yönetimlerinde değişikliğe gidildi. Göreve getirilen isimlerin gerici İlim Yayma Cemiyeti’ne yakın olmasa dikkat çekti.29-09-2020 12:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 10 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Diyarbakır Valisi ve aynı zamanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu olan Hasan Basri Güzeloğlu’nun görev verilmeyerek mülkiye başmüfettişi olarak merkeze çekilmesinin ardından yerine atanan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, geldiği günden bu yana kendi kadrosunu oluşturuyor.

Karaloğlu, hem valilik hem de kayyum olarak görevlendirildiği belediyenin yönetiminde değişikliklere gitti. Karaloğlu’nun talebi üzerine yine kentteki bazı kamu kuruluşlarının yöneticileri de değişti. Karaloğlu, kayyum olarak görevlendirildiği belediyede şimdiye kadar Genel Sekreter Yardımcılığı ile birlikte 8 daire başkanını değiştirdi.

Valilikteki ilk değişiklik Özel Kalem Müdürlüğü’nde yaşandı. Bu görevde bulunan Hacı Coşgun’un yerine 6 yıldır Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürüten Mustafa Çakmak getirildi. Çakmak aynı zamanda Büyükşehir Özel Kalem Müdürü olarak da atandı.

İSİMLER KENTE DIŞARIDAN GETİRİLDİ

Vali Karoğlu’nun belediyede yaptığı ilk değişiklik, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan’ı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirmek oldu. 

Bu atamayı belediyenin 8 daire başkanlığında yapılan değişikler izledi. Bu isimlerden 6’sı kente dışarıdan getirildi. Karaloğlu’nun daha önce görev yaptığı Antalya’dan 3, Kocaeli’nden 2, Adana’dan ise 1 isim geldi.

Karaloğlu’nun Antalya’dan getirdiği isimlerden biri daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesinde Ulaştırma Daire Başkanlık görevi yapan Hülya Atalay oldu. Atalay, Diyarbakır Ulaşım Daire Başkanlığı’na atandı. Antalya’dan gelen ikinci isim olan Antalya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ramazan Kızılkaya, Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Başkanlığı’na getirildi. Aynı kentten gelen diğer isim ise, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na getirilen Ali Çelik oldu.

Vali Karaloğlu’nun talimatı Kocaeli’nden gelen isimlerden biri de 2004-2012 yılları arasında Kocaeli Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevinde bulunan Ahmet Özkaraaslan oldu. Özkaraaslan, DBB Park Bahçeler ve Yeşil Alan Daire Başkanlığına getirildi. Kocaeli’nden gelen diğer isim ise Mehmet Kesen. Kenttin ilk kayyımı Cumali Atilla döneminde görevlendirilip, Hasan Basri Güzeloğlu döneminde görevinden alınan Kesen, Karaloğlu’nun gelişiyle birlikte Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı görevine getirilmiş oldu.

Belediyenin Çevre Koruma Daire Başkanlığına ise Vali Karaloğlu’nun talimatıyla Adana’dan Necim Şeyman getirildi.

GERİCİ İLİM YAYMA CEMİYETİ'YLE KOL KOLALAR

MA'nın haberine göre, Vali Karaloğlu’nun doğrudan kendisi veya talebi üzerine yaşanan bu değişimlerde dikkat çeken noktalardan biri ise, yapılan görevlendirmelerin İlim Yayma Cemiyeti (İYC) ile bağlantılı isimlerden oluşması. Nurcu cemaatine yakınlığıyla bilinen İYC, bünyesinde yaklaşık 30 bin öğrencinin barındığı 174 öğrenci yurdu ve 175 şube bulunduruyor. “Kamu yararı” gerekçesiyle devlet kurumlarından büyük kaynaklar aktarılan oluşumların başında geliyor. 

Antalya’da görev yaparken İlim Yayma Cemiyeti ile temaslarda bulunan Vali Karaloğlu, cemiyetin Antalya Şube Başkanı Yunus Yüksel ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etmişti. Yapılan bu ziyarete dair fotoğraflar Antalya Valiliği’nin sitesinde hala mevcut.

Karaloğlu tarafından DBB Gençlik ve Spor Daire Başkanlığına getirilen Mehmet Kesen, İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şubesi’nin yönetiminde yer almış isimlerden biri. Kocaeli’nden Park Bahçeler ve Yeşil Alan Daire Başkanlığına getirilen Ahmet Özkaraaslan’ın da Facebook hesabından takip ettiği sayfalar arasında İlim Yayma Cemiyeti Derince Şubesi var.

Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığına getirilen Ali Çelik ise, İlim Yayma Cemiyeti Üsküdar Şube Başkanlığı yapmış bir isim. Çelik, yine Vefa İlim Yayma Mezunlar Derneği’nin (VEFADER) sitesinde yer alan bilgilere göre, hali hazırdaki yönetim kurulu asil üyelerinden biri.

Karaloğlu’nun talebiyle Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak atanan Nüammer Uslu da son görev yaptığı İzmir’de İlim Yayma Cemiyeti üyeleriyle sıcak ilişkilere sahip. Uslu’ya ziyarette bulunan cemiyetin İzmir yönetiminin bu ziyaretinde çekilen bir fotoğraf Facebook hesabından paylaşılmış.

ATANAN İSİMLER YOLSUZLUKLA ANILIYOR

Kente dışarıdan getirilen bir diğer isim ise Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na atanan, adı yolsuzluklarla anılan ve kadınlara yönelik sözleriyle tepki çeken DEDAŞ eski Müdürü Nihat Nurbaki oldu.

Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Dr. M. Hayrullah Akyıldız da Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na getirildi. Akyıldız, 2018 Genel Seçimlerinde AKP’nin Diyarbakır milletvekili aday adayları arasındaydı. 

Valilik ve belediye yönetiminde yapılan bu değişikliklerin yanı sıra Vali Karaloğlu’nun talebi ile kentin İl Milli Eğitim Müdürü ile Gençlik ve Spor İl Müdürü de yine değişti. Görevden alınan İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer yerine Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksek Arslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir’in yerine ise İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu atandı.