Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne polis zoruyla X-Ray cihazı konulmak isteniyor

TOMA ve çevik kuvvet ekipleriyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne girmek isteyen polis engellendi. Engelleme üzerine izin belgesi almak üzere geri çekilen polisin, belediye çevresindeki bekleyişi sürüyor. 08-05-2019 17:57

HDP’li Mardin, Cizre, İdil ve Silopi belediyelerine polis tarafından zorla konulan X-Ray cihazı ve polis kulübeleri bu kez TOMA ve çevik kuvvet ekiplerince Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBB) konulmak istendi. DBB’nin protokol girişine gelen polis, “Güvenliği sağlamak amacıyla” binaya gireceklerini söyledi. Güvenlik görevlileri tarafından resmi belge olmadığı gerekçesiyle engellenen polis, bu kez izin belgesi almaya gitti. TOMA ve çevik kuvvet ekiplerinin belediye binası çevresindeki bekleyişi sürüyor. 

Belediye yetkilileri, konuyla ilgili aradıkları Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne ise ulaşamadı.

DBB Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, konuya dair partisinin Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’yi bilgilendirdi.

'BÖYLE BİR DURUMA İHTİYAÇ YOK'

Bekleyiş sürerken, DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uygulamaya dair kendilerine herhangi bir belgenin tebliğ edilmediğini ifade eden Mızraklı, “Belediyeler, tüzel kişiliklerdir. Bizim Büyükşehir Belediyemizin kendi iç güvenliği noktasında bir takım önlemler vardır. X-Ray sistemleri ve kendi özel güvenlik kurumu bağlamında önlemleri var. Böyle bir duruma ihtiyaç yok. Aynı zamanda kamusal olarak baktığımızda etrafında bariyerler, kulübeler olan yerler çok sempatik bir yer olmaz. Bunun adı belediye olmaz. Başka yerlerde söz konusu olabilir. Bizim ne böyle bir talebimiz olabilir ne de uygulamayı burası için doğru bulmayız” dedi. 

Belediyenin iş ve işlemleri sürdürdüklerini kaydeden Mızraklı, “Bugüne kadar yaptığımız işlerde ne kadar açık, şeffaf, kamuoyunun bilgisi dahilinde yapıldıysa, bundan sonrada bu şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.(MA)