Diyarbakır Barosu'ndan Elazığ Cezaevi’ndeki işkence ve kötü muamele için duyarlılık çağrısı

Diyarbakır Barosu ve ÖHD, Elazığ Cezaevi’nde gardiyanlarca darp edildiği belirtilen tutuklularla görüştü. Yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında mahpuslarda işkence bulgularına rastlanıldığı belirtilerek duyarlılık çağrısı yapıldı.09-08-2019 18:36

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Diyarbakır Barosu, Elazığ Cezaevi’ndeki işkence ve kötü muamele için Adalet Bakanlığı, barolar ve siyasi partilere çağrıda bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, ÖHD Eş Başkanı Bünyamin Şeker ve Baro Cezaevi Komisyonu üyesi avukatlar, 4 Ağustos günü Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde gardiyanlarca darp edildiği ifade edilen tutuklularla görüştü. 

Diyarbakır Barosu, yapılan görüşmenin ardından Tahir Elçi Konferans Salonu’nda basın açıklaması yaptı.

Tutukluların gardiyanlar tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını belirten Diyarbakır Barosu Başkanı Aydın'ın açıklaması şu şekilde:

"Mahpuslar vücutlarında işkenceye bağlı yoğun ekimozlar (morarma), şişlikler olduğunu belirtmelerinin yanı sıra mahpuslardan M.K. ve A.D., avukat görüşme odasında üstünü çıkararak darp ve cebir izlerini göstermiştir. 

Mahpusların vücutlarının muhtelif yerlerinde ekimozlar ve şişlikler tespit edilmiştir"

'TUTUKLULAR ODALAR ARASINDA KONUŞTUKLARI İÇİN GARDİYANLAR TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRADIĞI İDDİASI VAR'

Aydın, tutukluların odalar arasında konuştukları için gardiyanların kendilerine saldırdığı belirttiklerini ifade ederek, “B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, C61, C62, C63, C64, C65, C66, C67, C68, C69 numaralı odalarda bulunan mahpusların da işkenceye maruz kaldığını belirtmişlerdir” dedi. 

“Bu iddialar doğruysa yaklaşık 50 mahpusun işkenceye uğradığı anlamına gelmektedir” diyen Cihan Aydın, tutuklulardan birinin de cezaevindeki ağır insan hakları ihlallerini protesto etmek için avukat görüşüne gelmesine rağmen avukatın sorularını yazılı olarak cevapladığını aktardı.  

İddialara ilişkin cezaevi müdürüyle de görüşmek istediklerini ancak müdürün izinde olduğu gerekçesiyle görüşemediklerini kaydeden Aydın, tüm ısrarlarına rağmen cezaevi ikinci müdürüyle de görüşemediklerini söyledi.

'YARGI ÖNÜNDE HESAP VERİLMELİ'

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki işkence ve kötü muamele iddialarının etkin şekilde soruşturulmasını talep eden Aydın, şöyle devam etti:
Adalet Bakanlığı’ndan etkin ve adil bir soruşturma için olay tarihinde görevde bulunan idarecilerin ve olaya katıldığından şüphelenilen personelin derhal açığa alınmasını talep edeceğiz.

Adli ve idari makamlardan, iki mahpusun vücudundaki tüyler ürperten işkence izlerinin tespit ederek, failleri derhal yargı önüne çıkarmaya davet ediyoruz.

Adalet Bakanlığı’nı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünü, baroları ve siyasi partileri duyarlı olmaya davet eden Aydın, “Zaman geçirmeden Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gidin, mahpusları ziyaret edin ve işkenceye tanıklık edin” çağrısında bulundu.