Diyarbakır Barosu avukatlarından KADES'e Kürtçenin eklenmesi için başvuru

Yapılan başvuruda, "Türkiye'de yaşayan milyonlarca yurttaşın anadili Kürtçe olduğu gibi Kürtçe dışında başka bir dil bilmeyen pek çok yurttaş da bulunmaktadır'' denildi.27-03-2021 11:03

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi  ve Diyarbakır Barosu Kürtçe Dil Komisyonu üyesi avukatlar, kadına ve çocuklara dönük şiddetin kolluk güçlerine bildirilmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi'ne (KADES) Kürtçenin de dahil edilmesi için başvuru yaptı.

Avukatlar, Bakanlığa yaptığı başvuruda şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de yaşayan milyonlarca yurttaşın anadili Kürtçe olduğu gibi Kürtçe dışında başka bir dil bilmeyen pek çok yurttaş da bulunmaktadır. Kadına yönelik şiddetin spesifik olarak ekonomik, sosyal, ırki, dini ve dili parametrelerle ortaya çıkmadığı aşikardır.

Maalesef yeryüzünde her kadın bu şiddetin potansiyel mağduru konumundadır. Bu nedenle kadına yönelmiş şiddetin önlenmesi, şiddete maruz kalmış kadınların korunması maksadıyla oluşturulmuş bir uygulamanın, ülkede var olan konuşulan diller çerçevesinde hizmet vermesi gerekmektedir. Bu durum, dezavantajlı gruplar arasında yer alan kadının kullandığı dil nedeniyle başkaca bir mağduriyet yaşanmaması için oldukça elzemdir."

Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce Rusça ve Fransızca hizmet veren uygulamada Kürtçenin yer almaması sosyal medyada tepki toplamıştı.