Diyarbakır Açık Cezaevi’nde isyan çıktı

Diyarbakır Kampüs Açık Cezaevi’nde isyan çıktı.03-06-2018 12:56

Ergani yolu üzerinde bulunan ve yeni açılan Diyarbakır Kampüs Açık Cezaevi’nde kalan 430 hükümlü cezaevi idaresinin uygulamalarına karşı isyan etttiği aktarıldı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre,  cezaevine çok sayıda polis sevk edildi. 

AİLELER YOLU TRAFİĞE KAPATTI 

Sabah sayımına geç gelen gardiyanların hükümlüleri tehdit etmesiyle başlayan isyanda, hükümlüler uygulamaları protesto etmek için hafta sonu yapılan görüşe çıkmadı.  Hükümlülerin tepkisi üzerine gardiyanlar idare binasına çekildi. Cezaevi bahçesinde bekleyen hükümlüler ise, “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. Görüş için cezaevi önüne gelen aileler, yakınlarına destek için cezaevinin önündeki yolu trafiğe kapattı. Çok sayıda çevik kuvvet polisi ve zırhlı aracın sevk edildiği cezaevinde gergin bekleyiş devam ediyor. 

Polisler, cezaevi önünde bekleyen aileleri uzaklaştırdı. Polisin hükümlülere müdahale edeceği öğrenildi.  

Öte yandan isyan sırasında idarenin uygulamalarını proteste eden bir hükümlünün kendisini pencereden atmak istediği; ancak çevrede bulunan diğer hükümlüler tarafından engellendiği öğrenildi. Cezaevinde olaylar sırasında kimsenin yaralı olup olmadığı konusunda bilgi edinilemedi. 

'AİLELERİMİZLE GÖRÜŞMEDİK’ 

Konuyla ilgili ajansımızı telefonla arayarak bilgi veren bir hükümlü, cezaevinde görevli gardiyanların sabah sayımı için kendilerini 2 saat güneşin altında beklettiğini söyleyerek şunları anlattı: “Cezaevinde sabah vardiyasına gelen gardiyanlar, bizi 1-2 saat bekletiyor. ‘Niye bizi bu kadar güneşin altında bekletiyorsunuz?’ diye sorduğumuzda gardiyanlar bizi tehdit ediyor. Sonrasında ise cezaevinin kapılarını kapatan gardiyanlar, bize izmarit toplattırıyor. Buna karşı çıkanlara ise gardiyanlar, ‘Sigarayı suratında söndürürüm’ diyerek tehdit ediyor.  Bunun yanı sıra 10 kişilik koğuşlarda 12 kişi kalıyor.  Sigara odasını berber odası yapmışlar. Koridorda sigara içtiğimiz için gardiyanlar hakkımızda tutanak tutuyor. İzne gelen mahkumlar, yaklaşık 6 aydır izne gönderilmiyor.  Biz de bu uygulamaları protesto etmek için görüş için gelen ailelerimizle görüşmedik.  Cumhuriyet Başsavcısı’nın cezaevine gelmesini bekliyoruz” dedi.  

Hükümlü ve ailelerinin cezaevindeki bekleyişi devam ediyor.