Diyanet'ten bir 'haram' açıklaması daha: 'Fetva yeni değil'

Diyanet'ten yapılan açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun deniz ürünleriyle ilgili görüşünün bazı sosyal medya kullanıcıları ve medya organlarınca çarpıtılarak yeni bir görüş gibi gündeme getirildiği öne sürüldü.26-08-2021 18:48

İleri Haber

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının “helal olmadığı” fetvasına ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir" denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan, “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna “Bazı deniz ürünlerinin haram olduğu" yönünde fetva verilmişti.

'YENİ BİR GÖRÜŞ DEĞİL'

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından söz konusu fetvaya ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

Diyanet'ten yapılan açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun deniz ürünleriyle ilgili görüşünün bazı sosyal medya kullanıcıları ve medya organlarınca çarpıtılarak yeni bir görüş gibi gündeme getirildiği öne sürüldü.

Açıklamada, "Kurulumuz, geçmiş yıllarda vatandaşlarımız tarafından bazı deniz ürünleriyle ilgili sorulan bir soruya mezheplerin görüşlerini dikkate alarak klasik fıkıh kitaplarında da yer alan bilgileri aktararak bir cevap vermiştir. Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir" ifadelerine yer verildi.