Diyanet’e seminerler için 5 yıldızlı otel: Milyonlarca lira harcandı

Ocak ayından itibaren kurum içi çalışmalara yönelik toplantılar düzenleyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na, toplantı ve seminerler için Antalya’daki 5 yıldızlı oteller tutuldu. Bu toplantılara milyonlarca lira harcandı.24-02-2020 09:29

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet’in hem merkezinde hem de yeni yapılan tesislerinde büyük toplantı salonları bulunmasına rağmen 5 yıldızlı alkolsüz aile oteli WOME Deluxe, Alan Xafira, Silence Beach Resort gibi 5 yıldızlı otellerde toplantılar gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın başkanlık yaptığı lüks oteldeki il müftüleri toplantıları 15 Ocak, 18-24 Ocak, 27-30 Ocak ve 26 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında yapıldı.

Bu toplantılarla ilgili olarak Diyanet Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı metinler şöyle: “Yüksek ihtisas/eğitim merkezleri müdür ve eğitim görevlileriyle istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlenen 12. Eğitim Görevlileri Semineri 27-30 Ocak 2020 tarihleri arasında Antalya-Alanya’da gerçekleştirildi. 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik Antalya/Manavgat’ta 18-24 Ocak 2020 ve 26 Ocak- 1 Şubat 2020 tarihleri arasında Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlenmiştir.”

YATAKLAR YETERSİZMİŞ!

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Merkezlerindeki yatak kapasitesinin azlığından dolayı otellerde toplantı yaptıklarını bildiren Diyanet, verilen paraların da harcırah kanunu kapsamında olduğunu bildirdi.

Diyanet'ten konuyla ilgili, şu açıklama geldi

“Başkanlığımızca yürütülen hizmet içi eğitim faaliyetleri öncelikli olarak Eğitim Merkezlerinde yürütülmektedir. Eğitim Merkezlerinin yatak kapasitesi 3 bin olup uzun süreli mesleki eğitimlerle sürekli hizmet verdiğinden, sayısal anlamda yoğun katılımlı kısa süreli seminer programları eğitim merkezleri dışında sezon olarak uygun koşullu yerlerde Harcırah Kanunu kapsamında yapılmaktadır.”