Diyanet: 'Retweet kul hakkı, ahirette YouTuberlar tespit edilecek'

Bir süre önce çocuklarla ilgili skandal bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı'nın bu sözlerinin ardından, bu defa da gençlerin sosyal medya kullanımına ilişkin tuhaf ifadelerin yer aldığı kitaplar dağıtılmaya başlandı.22-12-2018 11:20

2019 yılı bütçesinde 10 milyar 445 milyon 979 bin lira ödenek tahsis edilen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı ve gençlere etkinliklerde ‘ücretsiz’ dağıtılan “Peygamber ve Gençlik” isimli kitapta, yeni nesil için sosyal medya “günahlarına” geniş yer ayrıldı. Kitapta, video paylaşım platformu YouTube’da ünlü olan isimler için ‘uyarılara’ yer verilirken, “kameralar bir ömür boyu kayıtta kalacak, en başarılı ‘YouTuber’lar hesap günü tespit edilecektir” gibi skandal ifadeler yer aldı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Diyanet’in milyonlar harcayarak bastırdığı ve her etkinlikte ‘ücretsiz’ olarak dağıtılan “Peygamber ve Gençlik” kitabında gençlerin sosyal medya kullanımı dini olarak yorumlanarak, “İnsan zaafları ve tutkuları ile insandır. İslam dini açısından önemli ve öncelikli olan bunlardan arınmış olmak değil, bunları kontrol altında tutarak iyi, faydalı ve dengeli bir hayatı inşa edebilmektir. Güç, servet ve şehvet tutkusunun yanında beğenilme arzusu, elindekinden daha fazlasına sahip olma tutkusu, takipçilerinin çokluğu ile övünme isteği (tekâsür) özellikle sosyal medya alanında gün yüzüne çıkardığımız zaaf noktalarımızdır” denildi.

‘RETWEET KUL HAKKI’ DENİLDİ, HESAP GÜNÜYLE TEHDİT EDİLDİ 

Gençlerin kendisinin ve ailesinin mahremini açığa çıkarmasının doğru olmadığı söylenen kitapta video paylaşım sitesi YouTube’da içerik üreten isimlere verilen ‘YouTuber’lar da hedef alındı. Kitapta, “Kameralar bir ömür boyu kayıtta kalacak, en başarılı ‘YouTuber’lar hesap günü tespit edilecektir” ifadeleri yer aldı. Ayrıca, “İzni olmadığı halde bir başkasına ait herhangi bir fotoğraf ya da bilgiyi sosyal medya hesaplarında paylaşmak, bu şekildeki paylaşımları beğenmek ve retweet etmek kul hakkı ihlalidir” denildi.

‘AHİRETTE SOSYAL MEDYA SORULACAK’

Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Soykök’ün yazdığı makalede ayrıca insanın, ölümünün ardından sosyal medyada yaptıklarından da sorumlu olacağı iddia edildi. Kitapta, “Sosyal medyada Müslüman bir genç olmak; vicdanlı olmaktır, iyilikleri çoğaltmanın gayretinde olmaktır, sanal dünyanın sanal olmayan günahlarından uzak durmaktır, kul hakkına riayet etmektir, ahirette de hesabını verebileceği sosyal medya hesaplarına sahip olabilmektir. Sanal dünya tarafından esir alınmış değil, bilinçli kullanım isimli silahla sanal dünyayı teslim almış aziz gençlere selam ve dua ile” ifadeleri dikkat çekti.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NIN SKANDAL SÖZLERİNDEN SONRA GELDİ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bir süre önce söylediği “Kuran ile olmayan çocukların şeytan veya şeytani insanlarla beraber olacağı” sözlerinin ardından, gençlere dağıtılan bu kitap dikkat çekti.