Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'u dönüşü': 'Lanet okurken geçmişi değil geleceği kastettim'

Erbaş, "'Uğramıştır' demedim, 'Çiğnerse lanete uğrar' dedim. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil" ifadelerini kullandı.26-07-2020 12:22

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya’da cuma günü verdiği hutbede okuduğu lanetler konusunda geri adım attı. Erbaş, Atatürk’ü kastettiği yönündeki eleştirilere “Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim” dedi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın ilgili sorusuna yazılı bir yanıt veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbede Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya Vakfiyesi’ne atıf yaptığını söyledi.

”Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter. ‘Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun’ şeklinde. Ben de hutbede buna atıfta bulundum” diyen Erbaş, geçmişi kastetmediğini öne sürerek şunları açıkladı:

‘GEÇMİŞİ KASTETMEDİM’

"Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. 'Uğramıştır' demedim, 'Çiğnerse lanete uğrar' dedim. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil.”

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in resim sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkmış, "Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar" demişti. Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk'ün de imzasının bulunduğu 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü.

Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı Erbaş’ı eleştirirken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan gibi isimler de açık eleştiriler yöneltmişti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.