Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Ayasofya' açıklaması: 'Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya’nın cami olmasını değerlendirdi Erbaş, ''Ayasofya bir camidir. 481 yıldır cami olarak hizmet etmiştir. Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur'' dedi.11-07-2020 23:25

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Amasya’da Ayasofya’nın cami olmasına ilişkin açıklama yaptı. Erbaş "''Ayasofya bir camidir. 481 yıldır cami olarak hizmet etmiştir" derken "Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur'' ifadelerini kullandı.

'MUHTEREM CUMHURBAŞKANIMIZIN KARARNAMESİYLE...'

Cumhuriyet'ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre, Erbaş gazetecilere yaptığı açıklamada “Ayasofya bizim medeniyetimizin en önemli değerlerinden birisidir. 86 yıllık bir özlem dün itibariyle danıştayın kararı ve muhterem Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle ibadete açılma kararı verilmiştir. 24 Temmuz Cuma günü Cuma namazını kılarak,  Türkiye’deki diğer camilerimiz gibi Ayasofya da asli hüviyetine kavuşmuş olacaktır. Rabbim iyi değerlendirmeyi ve Ayasofya’yı medeniyetimizin o muhteşem değeri olarak kullanmayı nasip eylesin. İslam alemi için hayırlara vesile eylesin diyorum” dedi. 

'86 YILLIK ARA DÖNEM OLMUŞTUR'

Ayasofya’nın cami olmasına verilen tepkiler hakkında da konuşan Erbaş, “Bunlar hiç önemli değildir. Çünkü Ayasofya bir camidir. 481 yıldır cami olarak hizmet etmiştir. Bir 86 yıllık ara dönem olmuştur. Tepki gösterenlerin biraz daha düşünüp, bu haksızlığı yapmamaları gerektiğini, gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu tepkiler de süreç içerisinde ortadan kalkacaktır” dedi.