Diyanet ‘haram’ dediği faizden 256 bin TL aldı!

6.8 milyar liralık bütçesiyle yetinmeyerek ek olarak 323 milyon lira daha alıp harcayan Diyanet, Sayıştay raporuna göre 2017’de 514.1 milyon lira da gelir elde etti. Bütçeden aldığı ek ödeneklerle para yetiştirilemeyen Diyanet’in araçları için ise 1 milyon TL değerinde yedek parça, 100 bin TL vasıta lastiği harcaması yapılması ise pes dedirtti.04-10-2018 08:00

Bütçeden aldığı aslan payıyla sık sık gündeme gelen Diyanet’e para yetişmiyor.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Diyanet'in gelirleri arasında “faiz” de yer alıyor ve faizden elde ettiği gelir, her yıl artıyor. 2015'te 197 bin TL faiz alan Diyanet, 2016'da bu gelir kalemini 255 bin 881 lira 37 kuruşa çıkardı. 2017'de ise faiz geliri 256 bin 806 lira 46 kuruş oldu.

‘FAİZ KUL HAKKINI HİÇE SAYARAK…’

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş 1 Haziran 2018 günü Ankara'daki Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde “Faiz Haramdır” konulu hutbe okuyup, cuma namazı kıldırmıştı. Açıklaması ise şöyle olmuştu:

“Faiz, kul hakkını hiçe sayarak, insanları kolaylıkla aldatmanın yolunu açar. Kazanıyorum zannederken aslında kaybeden bireyi ve birbirine güvenini yitiren toplumu felakete sürükler. Faiz yalnızca malın değil, hayatın da bereketini kaçırır. Nice iflaslar, intiharlar, dağılan aileler, heba olan ömürler faizin birer neticesidir.”

SAYIŞTAY YETERLİ BULDU

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre ise, Diyanet’in dev bütçesine ilişkin incelemelerde bulunan Sayıştay, yapılan hatalara karşın “gayret gösterilecek” yanıtını yeterli saydı. 6.8 milyar TL’lik bütçe ile yetinemeyen Diyanet, hem ek ödenek aldı hem de ödenek üstü harcama yaptı. Sayıştay, Diyanet’in bütçesine ilişkin değerlendirmelerinde ilginç ayrıntılar yer aldı.

EK ÖDENEK İSTEDİ, GEREKÇE: İMAM MAAŞLARINA YETMİYOR

Rapora göre Diyanet’e 2017 yılı içinde 6 milyar 867 milyon 117 bin TL ödenek, yıl içinde 323 milyon 344 bin TL daha ilave ödenek verildi. Devlet bütçesinin yüzde 1’ini kullanan Diyanet bununla da yetinmeyerek imam maaşlarını yetiştiremediği gerekçesiyle 111 milyon 988 bin TL ödenek üstü harcama kullandı.

25 MİLYARLIK ‘ZARAR’

Diyanet bütçesinde en dikkat çeken noktalardan biri de bilançodaki ‘olumsuz faaliyet’ başlığındaki milyarlar oldu. Kamu bütçesinden 7.5 milyar TL harcayan Diyanet’in devletten aldığı ödeneği gelir saymamasının ardından “Geçmiş yıllar olumsuz faaliyet sonuçları” hesabında 17.6 milyar TL, bu yıl da yine “dönem olumsuz faaliyet sonuçları” hesabında 7 milyar TL “zarar” görüldü.

DİYANET: GAYRET GÖSTERECEĞİZ’

Diyanet’in yıllardır taşınmazlarını kayda geçirememesi de raporlara yansıdı. 2014 yılında tamamlaması gereken envanterde yapılan incelemelere göre, Diyanet’in hizmet ve faaliyetlerinde kullanılan ve yönetilen cami, kuran kursu, hizmet binası, lojman toplam 183 bin 393 adet taşınmazının olduğu belirlendi. Bunlardan sadece 63 bin 447’sinin envanter çalışmalarının yapıldığı ve taşınmaz bilgi sistemine toplam 4 milyar TL olarak kaydedilebildi.

Diyanet’ten eleştirilere ise dikkat çekici bir yanıt geldi: “Başkanlığımız taşınmaz envanter çalışmalarının tamamlanması için daha fazla gayret gösterilecektir.” 

Sayıştay ise “gayret gösterilecek” yanıtını yeterli bularak hesapların takibi yapılacağını duyurdu.

YEME-İÇME BÜTÇESİ

Raporda, on binlerce imama ödenen milyarlarca liralık maaş ve SGK giderlerinin yanında 113 milyon TL’nin de “kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transfer” olarak kullanılması da dikkat çekti. Yardımların ayrıntılarının yer almadığı rapora ilişkin Sayıştay ise kamu kurumlarının yaptığı ‘yardım’ların bilgisi olmaması nedeniyle “hesap verebilirlik ve mali saydamlığı zedeleyecek nitelikte” olduğu değerlendirmesi yaptı.

Diyanet’in 2017 harcamalarında ayrıca 6 milyon TL’lik kırtasiye, 16 milyon TL’lik yakıt, 1.4 milyon TL değerinde giyecek, 34 milyon TL’lik yiyecek, 2.4 milyon TL’lik içecek gideri yer aldı.

DİYANET’İN ARACININ YEDEK PARÇASI 1 MİLYOM, LASTİĞİ 100 BİN LİRA!

Diyanet’in araçları için ise 1 milyon TL değerinde yedek parça, 100 bin TL vasıta lastiği harcaması yapıldı.