'Diyanet aracılığıyla insan kaçakçılığı' iddiaları Meclis gündeminde: 'Bunu yapanlar tespit edildi mi?'

Kenanoğlu, 23 Mart 2018 tarihinde Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürü Yayma ve Yardımlaşma Derneği tarafından savcılığa yapılan suç duyurusundan bir sonuç çıkmadığını hatırlatarak, kovuşturmaya gerek görülmediği ve takipsizlik kararı verilerek olayın üstünün kapatıldığını ifade etti.20-04-2021 14:37

İleri Haber

HDP’li Kenanoğlu, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu verdiği soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018'de resmi hizmet pasaportuyla ‘yurt dışına Alevi dedesi gönderme projesi’ kapsamında seçilen 529 kişinin 20'sinin yurda dönmedikleri ortaya çıkmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt dışında yaşayan Alevi yurttaşlara “Doğru Aleviliği anlatmak için” bazı Alevi vakıfları veya derneklerle protokol imzalayarak aralarında 15 yaşında çocukların da bulunduğu kişilere “Alevi uzmanı/dedesi” adı altında gri pasaport sağlayarak yurt dışına gönderilmelerine aracılık ettiği öne sürülmüştü.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İşin görünmeyen tarafının, Diyanet’in belediye veya başka devlet kuruluşlarının uydurma projelerle Avrupa’ya geçmek isteyen insanlara hizmete özel gri pasaport hazırlayarak ve binlerce euro karşılığında insan kaçakçılığına aracılık ettiği iddialarının olduğunu söyledi.

Kenanoğlu, 23 Mart 2018 tarihinde Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürü Yayma ve Yardımlaşma Derneği tarafından savcılığa yapılan suç duyurusundan bir sonuç çıkmadığını hatırlatarak, kovuşturmaya gerek görülmediği ve takipsizlik kararı verilerek olayın üstünün kapatıldığını ifade etti.

FUAT OKTAY’A 5 SORU

Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

- Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yur tdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

- Diyanet İşleri Başkanlığında insan kaçakçılığına aracılık ettiği iddia edilen sorumlular hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

- Diyanet İşleri Başkanlığında insan kaçakçılığını para karşılığı yapanlar kurumunuzca da tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse haklarında ne gibi işlem yürütülmüştür?

- Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurt dışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?

- Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi illerden bu projeler kapsamında yurt dışına insan gönderilmiştir?