Diyanet, 4-6 yaş Kuran kursuna kayıt için sağlık raporu şartını kaldırdı

4-6 yaş Kuran kurslarına kayıt şartları arasında olan, “Aile hekiminden ya da tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak” uygulamasının Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri gereği kaldırıldığını ileri sürdü.11-09-2019 09:53

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Uygulama Esasları”nda değişiklik yaparak 4-6 yaş Kuran kurslarına kayıt için sağlık raporu istenmesi uygulamasını sonlandırdı. Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Saliha Bilgiç imzasıyla il müftülükleri ile ilçe müftülükleri ve Kuran kursu öğreticilerine gönderilen kararda, “Çocukların sağlık durumları ile ilgili velinin beyanı esas olacaktır” denildi. "Küçük yaşta çocuklara dini eğitim verilmesi, çocukların bilişsel gelişimini olumsuz etkileyebileceğini" söyleyen pedagoglar ise çocuğun doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini ifade ediyor.

Karara ilişkin BirGün’den Mustafa Mert Bildircin'in ulaştığı diyanet yetkilileri, 4-6 yaş Kuran kurslarına kayıt şartları arasında olan, “Aile hekiminden ya da tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak” uygulamasının Sağlık Bakanlığı yönetmelikleri gereği kaldırıldığını ileri sürdü.

Doktorlar ise bir eğitim kurumuna kayıt olacak çocukların muayeneden geçmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Çocuğun öğrenme güçlüğü olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kontroller yapıldığını ifade eden doktorlar, ailelerin böyle bir konuda karar verici olamayacağını vurguladı.

Diyanet’in sağlık raporu uygulamasını kaldırma kararının, öğrencilerin kursa katılım sürecini kolaylaştırmayı amaçladığı yorumları yapıldı. Diyanet'in bu kararında, ailelerin doktorların öğrenme ve uyumla ilgili vereceği olumsuz raporların çocukların Kuran kursuna gitmesini engelleyeceği kaygısının etkili olduğu iddia edildi.