DİSK'e bağlı sendikalar İsrail konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı

DİSK'e bağlı Tekstil-İş, Gıda-İş, İletişim-İş, Cam Keramik-İş sendikaları, İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde yaptığı eylemde İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarını protesto etti.15-05-2021 18:03

DİSK'e bağlı Tekstil-İş, Gıda-İş, İletişim-İş, Cam Keramik-İş, İsrail’in Filistin’e yönelik artan saldırılarını, İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde yaptığı eylemle protesto etti. Yapılan açıklamada "Filistin halkına yapılan zulüm son bulmalı, Siyonist saldırılar derhal durdurulmalıdır" denilerek konsolosluk önüne siyah çelenk bırakıldı.

Sendikalar adına açıklama yapan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan,
Aslan, "Son yaşanan saldırıda onlarca Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Filistinlilerin mülklerini gasp etmeye, yerlerine yerleşmeye devam eden İsrail karşısında meşru savunma yapan bir halka yönelik her türlü zorbalık, şiddet kullanılıyor. Filistin topraklarının parça parça işgal edilmesi, Filistin halkının yerlerinden yurtlarından edilmesi kabul edilemez" dedi.

‘YAPTIKLARI TEK ŞEY YUMUŞAK BİÇİMDE SALDIRILARI KINAMAK’

Başta ABD emperyalizmi olmak üzere, İsrail'i destekleyen tüm emperyalist devletlerin, Ortadoğu'daki işbirlikçilerin yaşanan bu katliamdan sorumlu olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Aslan, "Her İsrail saldırısı sonrasında uluslararası alanda yapılan açıklamalar caydırıcı olmuyor. Filistin halkının yanında olduğunu iddia eden devletlerin yaptıkları tek şey yumuşak biçimde saldırıları kınamak oluyor. Çünkü hepsi de gırtlaklarına kadar başta ABD olmak üzere emperyalist devletlere bağımlılar. Bu bağımlılık ilişkisinden dolayı yapmış oldukları açıklamalar ikiyüzlü açıklamalardır" dedi.

"Türkiye'de ise iktidar sözlü olarak İsrail'i kınarken askeri ve ticari konulara hiç girmiyor" diyen Aslan, "İsrail Filistin halkının üzerine bombaları yağdırırken, ağır silahları kullanırken, toprakları işgal ederken Türkiye ile askeri ve ticari alandaki faaliyetleri ise sürüyor. İsrail'in Filistin halkına yönelik şiddet, baskı ve işgali sürdükçe, İsrail'le her türlü askeri, diplomatik, ticari ilişkiler mutlaka kesilmelidir. Başta Türkiye olmak üzere, Ortadoğu'daki tüm ülkeler İsrail ile ilişkileri sonlandırmalı, İsrail uluslararası alan da mutlaka tecrit edilmeli, yalnızlaştırılmalıdır, İşgal ettiği tüm Filistin topraklarından çekilmeli, saldırılarına son vermelidir. İsrail derhal saldırılarına son vermeli, işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir" dedi.

Aslan, Filistin halkının yanında olduklarını söyleyerek, "Türkiye'deki işçi ve emekçilerin, emek örgütlerine, demokrasi güçlerine çağrımız mazlum Filistin halkının yanında olmalarıdır. Filistin halkının mücadelesine destek vermelidir" ifadelerini kullandı.