DİSK Genel İş: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, dokunamazsınız!

Çalışkan, Erdoğan’ın duyurduğu “Tamamlayıcı Sigorta” sistemini, “kıdem tazminatı fonu ile entegre edilmiş zorunlu bireysel emekliliğin yeni versiyonu” olarak niteledi.11-06-2020 13:28

İleri Haber

DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’dan, Erdoğan’ın açıkladığı “Tamamlayıcı Sigorta” çalışmalarına ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada, “İktidar tarafından bugüne kadar açıklanan her yeni istihdam paketi işçi sınıfının kazanılmış haklarını geriletmeye dönük oldu ve açıklanan her paket sonrası işçi sınıfının ekmeği daha çok küçüldü” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün yapılan kabine toplantısı sonrası 2022’de hayata geçirilmek üzere “Tamamlayıcı Sigorta” sistemi üzerinde çalışıldığı açıklanmıştı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel İş) Genel Başkanı Remzi Çalışkan tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Erdoğan’ın duyurduğu “Tamamlayıcı Sigorta” sistemi, “kıdem tazminatı fonu ile entegre edilmiş zorunlu bireysel emekliliğin yeni versiyonu” olarak nitelendi.

‘İKTİDARIN HER PAKETİ SONRASI İŞÇİ SINIFININ EKMEĞİ DAHA DA KÜÇÜLÜYOR’

İktidar tarafından bugüne kadar açıklanan her yeni istihdam paketinin işçi sınıfının kazanılmış haklarını geriletmeye dönük olduğunu ve açıklanan her paket sonrası işçi sınıfının ekmeğinin daha da küçüldüğünü belirten Çalışkan, “Biliyoruz ki; kıdem tazminatı, işçinin işten ayrılmasının ya da çıkarılmasının yaratacağı gelir kaybına karşı bir tazmin aracı olmasının yanı sıra işverenlerin, işçileri keyfi bir şekilde işten atmalarını engelleyici ve koruyucu bir işleve de sahiptir” dedi.

‘İKTİDAR SALGININ YÜKÜNÜ EMEKÇİLERE YIKMAKTA KARARLI’

Bu yüzden iktidarın hedefine kıdem tazminatını koyduğunu vurgulayan Çalışkan, açıklamasında şunları söyledi:

“Amaç; kamusal emeklilik sistemi parçalanacak, iş güvencemiz olan kıdem tazminatı fona dönüştürülecek ve böylelikle işçiler işverenler tarafından kolayca işlerinden edilecek!

Yine aynı açıklamada ücretsiz izin uygulaması uzatılarak işçiler açlık ücreti olan günlük 38 TL'lik ödeneğe de mahkûm ediliyor.

Anlaşılan o ki işçi sınıfı sadece Koronavirüs salgınıyla değil aynı zamanda neo-liberal salgınla da mücadele etmeye devam edecek. Kapitalist dünyada neo-liberal politikalar bir bir çökerken ne yazık ki iktidar bu işe yaramaz tükenmiş politikaları sürdürmekte ve salgının yarattığı ekonomik yükü işçi sınıfına yıkmakta kararlı.

Oysa artık insanlığın ihtiyacı bu köhnemiş neo-liberal politikalar değil sağlık temelli, yaşam temelli emekçileri koruyacak politikalardır. Gördük ki salgın karşısında ne para ne pul işe yarıyor; emek ve bilim insanlığın ve tüm canlıların kurtuluşu için tek dayanağımız.”

‘KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR, DOKUNAMAZSINIZ’

“Bir kez daha söylüyoruz: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, dokunamazsınız” sözleriyle açıklamasına devam eden Çalışkan, emekçilerin taleplerini ise şöyle sıraladı:

1. Kıdem tazminatı tüm işçiler için, çalışma yılı şartı olmaksızın kullanılabilen bir hak olmalıdır.

2. Kıdem tazminatı, her türlü işten ayrılma durumunda işverenler tarafından ödenen ve ödenmemesi durumunda devlet tarafından güvence altına alınan bir hak olarak yeniden düzenlenmelidir.

3. İşyerinin iflas etmesi ve icra durumunda işçi alacakları öncelikli olmalıdır.

4. İşveren için bir koruma olan kıdem tazminatı tavan uygulaması kaldırılmalıdır. Kıdem tazminatı işçilerin aylık kazançları üzerinden hesaplanmalıdır.

Ücretsiz izin uygulamasına da son verilmeli, gelir güvenceli işten çıkarma yasağı uygulanmalıdır.”