DİSK: Barış işçilerin birliğinde yeşerecek!

DİSK'in, 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne ilişkin yaptığı açıklamada "Barış emekle gelecek! Barış işçilerin birliğinde yeşerecek!" ifadelerine yer verildi.01-09-2020 12:10

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne özel bir açıklama yaptı.

DİSK'in açıklamasında barışın, işçi sınıfının uluslararası dayanışmasıyla geleceğine vurgu yapılırken "Barış emekle gelecek! Barış işçilerin birliğinde yeşerecek!" denildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun yaptığı açıklamada, kapitalist küreselleşmenin emeğin haklarını ve demokrasiyi tahrip ederken, emekçileri bölüp yönetmek için savaşlar ve çatışmaları kışkırttığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İşçi sınıfı olarak özlemimiz; yaşadığımız coğrafyada on binlerce insanın ölümüne neden olan çatışmaların/savaşların son bulduğu, Kürt sorununda demokratik çözümler üretildiği, kimliği, kültürü, dili, dini, mezhebi, milliyeti, görüşü ne olursa olsun, üzerinde eşit haklara sahip yurttaşlar olarak barış içinde yaşayacağımız demokratik bir Türkiye’dir." denilen açıklamada, "Barış içerisinde, bir arada, insanca ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülkeye ve dünyaya en fazla işçi sınıfının ihtiyacı vardır. Barışı kazanmak için mücadeleye ve özellikle de antiemperyalist bir temelde işçi sınıfının uluslararası dayanışmasını yükseltmeye her zamankinden daha büyük ihtiyaç duyulmaktadır."