DİSK-AR: Türkiye Covid-19 ile mücadelede vatandaşlarına en az nakit destek veren ülke

DİSK-AR'ın raporuna göre Türkiye, koronavirüs salgınında vatandaşlarına en az nakit destek veren ülke.06-02-2021 08:54

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında tüm ülkeler vatandaşlarına nakit harcama ve gelir desteği sağlarken, DİSK Araştırma Merkezi'nin (DİSK-AR) hazırladığı raporda Türkiye'nin Covid-19 ile mücadelede vatandaşlarına en az nakit destek veren ülke olduğu belirtildi. DİSK-AR araştırmasına göre Covid-19 döneminde yapılan nakit harcamaların toplam ekonomik ve parasal desteklere oranına bakıldığında Türkiye yüzde 11 ile en son sırada yer aldı. Türkiye'deki toplam ekonomik desteklerin yüzde 89'u işletmelere, şirketlere ve bankalara (sermayeye) sağlanan kolaylıklar ve destekler oldu.

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, Türkiye nakit harcama ve gelir desteğinin GSYH içindeki payı açısından ise en alt sıradaki iki ülkeden biri. Türkiye milli gelirinin sadece yüzde 1,1'i kadar vatandaşına nakit desteğinde bulunurken onun gerisinde sadece bir ülke, 0,7 ile Meksika yer aldı.

TÜRKİYE YOKSUL ÜLKELER ORTALAMASINI TUTTURAMADI

 

Covid-19 eşitsizliği daha da derinleştiriyor. Zengin ülkeler vatandaşlarına gayri safi yurt içi hasılalarının yüzde 12,7'si düzeyinde nakit harcama ve gelir desteğinde bulunurken, orta gelirli ülkelerde bu oran yüzde 3,6, yoksul ülkelerde ise yüzde 1,6 oldu. Türkiye'de ise destek yoksul ülkeler ortalamasını bile tutturamayarak yüzde 1,1 seviyesinde.

DİSK'AR'ın araştırmasında “Covid-19 ile mücadele için çok az ülke bağış kampanyası başlattı: Türkiye, Irak, Lübnan, Sri Lanka, Güney Afrika ve Senegal” denildi. Türkiye G20 içinde en düşük gelir ve harcama desteği veren ülke. Türkiye'nin yaptığı 7,6 milyar dolarlık harcama, 7,9 trilyon dolarlık küresel gelir desteği ve nakit harcamanın içinde sadece binde 1 oranında gerçekleşti.