Dışişleri’nden, Avrupa ülkeleri ve ABD için seyahat uyarısı

Dışişleri’nden, Avrupa ülkeleri ve ABD için seyahat uyarısı

Türkiye vatandaşlarına, yabancı karşıtı ve ırkçı saldırılara karşı tedbirli olma çağrısı yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı yayınlayarak, söz konusu ülkelerde yaşayan Türkiye vatandaşlarına, yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikteki saldırılara karşı tedbirli olmaları, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmaları uyarısında bulunuldu.

ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya'nın Türkiye'ye yönelik yayınladığı seyahat uyarılarının ardından, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da ABD ve AB ülkeleri hakkında iki seyahat uyarısı yayınladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

‘DİNİ HOŞGÖRÜSÜZLÜK VE NEFRETİN ERİŞTİĞİ TEHLİKELİ BOYUTLAR’

“Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemlerde, keza terör örgütü iltisaklı gruplarca ülkemiz karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana geldiği görülmektedir. Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin eriştiği tehlikeli boyutları yansıtan bu gelişmeler, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyeyi de açıkça ortaya koymaktadır.

‘TEDBİR’ ÇAĞRISI

Bu tarz eylemlerin vuku bulduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ilgili ülkelerin güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, bulunulan ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir. Avrupa’da yaşayan veya Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür."