Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan ile 'önkoşulsuz' diyaloğa hazırız

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Yunanistan ile önkoşulsuz diyaloğa hazır olduğu bildirildi.04-09-2020 00:04

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Yunanistan ile önkoşulsuz diyaloğa hazır olduğu bildirildi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz" ifadeleri kulanıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır. Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz. Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz."