Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin 'Ülkü Ocakları'nın terör örgütü olup olmadığına yönelik araştırma' kararına tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin 'Ülkü Ocakları'nın terör örgütü olup olmadığına yönelik araştırma'sını da öngören yasayı kabul etmesine tepki gösterdi.29-09-2021 19:58

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç; ABD Temsilciler Meclisi'nin, Ülkü Ocakları'nın 'terör örgütü' olup olmadığının araştırılmasını da öngören 2022 ABD Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın kabul etmesine tepki gösterdi. 

Bilgiç, yaşanan gelişmeyi 'üzüntü ve endişe verici' olarak nitelendirerek, şunları söyledi:

"2022 ABD Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın Temsilciler Meclisinde onaylanan metninde, 'Bozkurtlar/Ülkü Ocakları'nın bir terör örgütü olup olmadığı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından rapor hazırlanmasını öngören bir maddenin de yer alması esefle karşılanmıştır. Yasanın nihai metni henüz ortaya çıkmamış ve onaylanmamış olmakla birlikte, asılsız ithamlar içeren ve ABD ile aramızdaki köklü müttefiklik ilişkisine yakışmayan böyle bir talebin ABD Kongresinin bir kanadında kabul görmüş olması dahi son derece üzüntü ve endişe vericidir."

"TERÖRİZMLE MÜCADELEYE ZARAR VERMEKTEDİR"

Bilgiç, daha önce Türkiye karşıtı lobilerin Avrupa'da da uyguladığı bu girişime bazı çevrelerce sahip çıkıldığını öne sürerek, "Her şeyden önce terörizmle mücadeleye zarar vermektedir. Başta müttefikimiz ABD olmak üzere terörle mücadelede samimi olan tüm ülkelerin, bu tür hayal ürünü ve art niyetli iddialara prim vermek yerine, PKK/PYD/YPG ve FETÖ dahil gerçek terör örgütlerine karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeleri gerekmektedir. Bulundukları ülkelerde uyum içinde yaşayan soydaşlarımıza yönelik bu tür yanlı yaklaşımlar kabul edilemez. Beklentimiz, bu izansız talebin yasanın Kongre’de kabul edilecek nihai metninde yer almaması ve ABD’deki Türk toplumunun örgütlenme ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı uygulamalara sebebiyet verebilecek her türlü girişimden kaçınılmasıdır." ifadelerini kullandı.