Dış cephe iskelesi sekiz fayans üstünde duruyor

Samsun'da dış cephe için yapılan iskeleyi yalnızca sekiz fayans tutuyor! İş güvenliği açısından büyük risk taşıyan iskeleye dair konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İshak Memişoğlu, "İnsanların hayatı burada ustaların insafına kalmış durumdadır. Neresinden tutarsanız, bir tutarsızlık var maalesef" dedi.13-12-2018 11:18

Samsun’un İlkadım ilçesine bağlı 19 Mayıs Mahallesi’ndeki binada, dış cephe ısı yalıtım çalışması sırasında kurulan iskele için alınan önlem tepki çekti. Binanın dış cephesinin önündeki eğimli kaldırım üzerine kurulan iskelenin dengede olabilmesi için bir ayağı, altına fayans parçaları konularak desteklendi. Mimarlar Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İshak Memişoğlu, iskelenin kendisini ürküttüğünü ve önlem için uzağından geçtiğini belirtti.

‘TEDBİRİN BAŞTAN ALINMASI GEREKİYOR’

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İshak Memişoğlu, yapılan çalışmanın tekniğe uygun olmadığını ifade etti. Memişoğlu, “Dış cephe çalışmaları aslında ruhsata tabii olması gerekiyor. İşlerle alakalı tüm alınması gereken tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu çalışmaları bir kontrol eden hiçbir mekanizma olmadığı için, ruhsata tabii olmadığından çalışma alanında da bir teknik eleman bulundurulmamaktadır. İnşallah olmaz ancak bir kaza olduğunda, tüm fatura apartmanın yöneticisi veya sahibine kesilecek. Tedbirin baştan alınması gerekiyor” dedi.

‘İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLMASI GEREKİYOR’

Bu tür tadilat çalışmalarının esaslı olarak kontrol altına alınması gerektiğini belirten Memişoğlu, “Burada yürütülmekte olan çalışmalarda ciddi eksiklik vardır. Bu tür tadilatların esaslı kapsamda kontrol altına alınması gerekiyor. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu hem de ilgili belediye yetkililerince bu hata kontrol altına alınmalıdır. Orada mutlaka ve mutlaka iş güvenliği uzmanı olması gerekiyor. İnsanların hayatı burada ustaların insafına kalmış durumdadır. Neresinden tutarsanız, bir tutarsızlık var maalesef” diye konuştu.

‘UZAĞINDAN GEÇİYORUM’

İskelenin kendisini ürküttüğünü ve önlem için uzağından geçtiğini de kaydeden Memişoğlu, “O caddeden gün içerisinde binlerce insan geçiyor. Cadde benim de evimin güzergahında. İskele beni ürkütüyor. Olabildiğince uzaktan geçiyorum. Bu iskelenin devrilme tehlikesi var” diyerek vatandaşların da dikkatli olması gerektiğini söyledi. (DHA)