Direnen emekçi kadınlar kazandı!

Kadınların direnişe geçtiği Prettl’da anlaşmaya varıldı. İşçilerin talepleri kabul edilirlen işten çıkarılan 20 işçinin de işlerine iade edileceği öğrenildi.09-04-2018 13:39

Tuğba Özer

Tekirdağ'daki Prettl Endüstri Sistemleri fabrikasındaki kadın işçiler, 19'u kadın 20 işçinin işten atılmasına karşı üretimi durdurarak iş bırakma eylemine başlamıştı.

Fabrikada çalışan 250 işçinin yaklaşık 200'ünü kadınlar oluşturuyor.

Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada masaya oturan iş veren ve sendika 2 yıllık toplu iş sözleşmesi (TİS) imzaladı. İşçilerin zam talepleri kabul edilirken işten çıkarılan  işçilerin de işe iade edilecekleri öğrenildi.

Fabrikada çalışan işçi Tülay Aydoğdu "Sözleşmemiz istedİğimiz şekilde sonuçlandı. Şu anda bir sıkıntımız yok fabrikamızda, herkes elinden gelen en iyi şekilde çalışmaya devam ediyor” dedi.

‘TÜM TALEPLERİMİZ KABUL EDİLDİ’

Türk Metal Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Grev aşamasına gelmiştik, bu hafta grev kararı uygulamaya geçecektik. Ama şu anda anlaşma sağlandı” diyerek süreç hakında bilgi verdi.

İleri’ye konuşan Koçak, "2 yıllık sözleşme yaptık ve birinci yıl ilk 6 aya yüzde 40 zam aldık. Tamamlayıcı sağlık sigortası geldi. Promosyon parası ekledik. 4 tane ikramiye oldu. Bayram ve izin parası, yakacak yardımı gibi sosyal yardımlar eklendi.

Artı işten çıkarılan 20 arkadaşımızın işe almayı kabul ettiler. Tüm talepler kabul edilmiş oldu” dedi.

‘HAKARETLER İÇİN ÖZÜR DİLENDİ’

Direnişe geçen kadınlar fabrikanın genel müdürü tarafından “şişmansınız”, “Sizi hiçbir yer işe almaz” gibi hakaretlere maruz kaldıklarını anlatmıştı.

Koçak bu konuda da bir görüşme yapıldığını belirterek, “Şu anda içerideki tüm arkadaşlarla insana ve emeğe saygı çerçevesi içerisinde davranılacak. Kadınlara yönelik kötü söylemlere ilişkin özür dilendi ve bundan sonra böyle davranışların olmayacağına ilişkin söz verildi” diye konuştu.

Koçak sözlerine “Direnen emekçi kadınlar kazandı. Mücadele her şeyin başı mücadele etmeden bir şeylere sahip olunamıyor” şeklinde son verdi.

İLERİ HATIRLATIYOR

1 Eylül 2017'da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında işverenle anlaşmazlık yaşanmış ve 20 işçi işten çıkarılmıştı.

Bunun üzerine kadınlar 22 Mart Perşembe günü bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı. Kadınların eylemi kamuoyunda ses getirmişti.

Daha sonra yapılan arabuluculuk görüşmeleri iş verenin katılmaması sonucunda olumsuz olarak sonuçlanmıştı.

Sendika anlaşma sağlanamaması nedeniyle bu hafta grev uygulamaya karar vermişti.