Dipsiz Göl’ün yok edilmesinin ardından define aramalarına ÇED şartı getirildi

Dipsiz Göl’de yaşanan çevre katliamından sonra define arama projelerinin ÇED kriterlerine tabi olması kararlaştırıldı, karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.28-11-2019 10:34

Dipsiz Göl’de yaşanan çevre katliamından sonra define arama projelerinin de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) kriterlerine tabi olması kararlaştırıldı. Yeni yönetmeliğe göre define arama projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevresel etki değerlendirmesi yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmeliğine göre define arama projeleri, yönetmelik kapsamında seçme, eleme kriterine tabi olacak.

Yönetmelik hükümlerine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu projeleri, ilgili kriterler çerçevesinde inceleyecek ve değerlendirecek. Gerekli görülmesi halinde bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşlardan proje ile ilgili geniş kapsamlı bilgi vermesini, araç gereç sağlamasını, yeterliği kabul edilebilir kuruluşlarca analiz, deney ve ölçümler yapmasını veya yaptırmasını isteyebilecek.

ÇED RAPORLARINDA OLUMSUZ KARAR ÇIKMIYOR

Dipsiz Göl’de yaşanan doğa katliamının ardından define arama projelerinin ÇED kriterlerine tabi olması kararı akıllara ‘Olumsuz karar çıkar mı?” sorusunu getirdi.

Verilere göre ÇED ile 26 yılda 5 bin 655 proje onaylanırken, yalnızca 54 proje hakkında 'olumsuz' kararı verildi.

NE OLMUŞTU?

Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl, ‘define' söylentisi üzerine yapılan kazı ile yok edilmişti. Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile Trabzon Müze Müdürlüğü görevlisi Yunus Ağa define kazısı için olumlu görüş bildirmişti. Dipsiz Göl’ün yok edilmesi, kamuoyundan büyük tepki çekmesi üzerine proje iptal edilmiş ardından göle tankerle su taşınmıştı.