Dipsiz Göl'ün kurutulmasının altından da AKP'liler çıktı

Gümüşhane’deki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ü define olduğu iddiasıyla aramak için kurutan 25. Dönem AKP Ordu Milletvekili Aday Adayı olduğu öğrenildi.18-11-2019 12:49

Gümüşhane’deki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ü, Roma lejyonunun definesi olduğu iddiasıyla aramak için kurutan iki iş insanının kimliği ortaya çıktı. Fatih Sözen ile Ahmet Canbakkal isimli iş insanları göldeki kazıyı, resmi heyet huzurunda yaptı. Kazıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Fatih Sözen’in 25. Dönem AKP Ordu Milletvekili Aday Adayı olduğu öğrenildi.

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler’in ulaştığı bilgilere göre biri inşaat, diğeri hafriyat sektöründe çalışan işinsanları Trabzon’da faaliyet gösteriyor. Dosyadaki kayıtlardan numarasına ulaşılan Fatih Sözen, kendisinin Alanya’da inşaat işleri yaptığını söyleyerek “Ben o iş adamı değilim. Sadece isim benzerliği” iddiasında bulundu.

Kazı yapılırken ilgili kanun gereği kazıya üç kişiden oluşan resmi bir heyetin de eşlik ettiği ortaya çıktı. Resmi heyet önünde yapılan kazı sonucunda herhangi bir ‘define’ bulunamadığı kayda geçirildi.

Gümüşhane Valisi Kâmuran Taşbilek, bakanlığın başlattığı soruşturmanın devam ettiğini, Gümüşhane Üniversitesi’nden uzmanların da gölü ve çevresini incelemeye aldıklarını söyledi. Taşbilek, valilik ekiplerinin üniversiteden uzmanlarla birlikte gölü rehabilite etmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini de söyledi.

Öte yandan, kazıyı yaptığı iddia edilen Fatih Sözen’in AKP’den Fatsa İlçe Başkanı olduğu ve 25. dönem Ordu Miletvekili Aday Adayı olduğu öğrenildi.

KAZI DOĞAL DENGEYİ BOZDU

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Osman Bektaş, hem alttan hem de üstten beslenen gölün kazı sırasında yer altı kanalları tahrip edilmişse o alanın su tutmayacağını söyledi:

“Yer üzerinde nasıl dereler varsa ve onların bir yolu varsa yer altında da aynı şekilde yer altı dereleri vardır. İşte o derelerin akış yolu çoğu zaman bu tür göller olur. O dereler zarar görmüş ise eğer geçmiş olsun. Kazı sırasında gölün doğal yapısı muhtemelen bozulmuştur. Çünkü bilinçli bir kazı yapılmamış. Orası sonuçta öyle ya da böyle bir şekilde dengede idi. Gelen su ile buharlaşan su arasında bir denge vardı. Gölün beslenme yolları kapandıysa eğer, doldurduktan sonra o su kaçar gider.”