Diplomatik kaynaklar: ABD, 2 savaş gemisinin Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye bildirimde bulundu

Anadolu Ajansı'na konuşan Türkiye diplomatik kaynakları, "Tarafımıza Montrö Sözleşmesi'ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz'e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldı." dedi.09-04-2021 17:23

ABD'ye ait 2 savaş gemisinin, Türk Boğazlarından Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulunduğu ve gemilerin 4 Mayıs'a kadar Karadeniz'de kalacağı bildirildi.

Dün CNN'e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, gelecek haftalarda Karadeniz'e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini açıklamıştı. Konuya ilişkin herhangi bir takvimden bahsetmeyen yetkili, ABD Donanması'nın Karadeniz'de rutin olarak sürekli faaliyetlerde bulunduğunu fakat bölgeye savaş gemileri göndermenin "Moskova'ya, ABD'nin durumu çok yakından izlediği mesajını vereceğini" dile getirmişti.

Bugün Anadolu Ajansı'na konuşan Türkiye diplomatik kaynakları, "Tarafımıza Montrö Sözleşmesi'ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz'e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldı." dedi.

Rusya geçen haftalarda Ukrayna sınırına asker yığınağı yapmaya başlamıştı. Zelenski bu hafta çatışmaların bitmesinin tek yolunun Ukrayna'nın NATO'ya üye olması olduğunu ifade etmişti.

MONTRÖ SÖZLEŞMESİ NE DİYOR?

1936 tarihli Montrö Sözleşmesi hükümleri gereği, ABD'nin savaş gemilerini Karadeniz'e göndermeden 15 gün önce Türkiye'ye bildirimde bulunması gerekiyordu.