Dink cinayeti davasında 'MİT dinlenmeli' kararı yeniden değerlendirilecek

Dink cinayeti davasının 28. duruşmasında Emniyet görevlilerinin dinlenilmesine devam edildi. Mahkeme, MİT görevlilerinin dinlenilmesi kararını ise yeniden değerlendireceğini açıkladı.28-11-2019 23:32

Hrant Dink cinayeti davasında 28. duruşma sona erdi. 3 gün süren duruşma sonucunda MİT mensuplarını tanık olarak dinlemesine yönelik kararı yeniden değerlendirme kararına varan mahkeme, bir sonraki duruşmayı 18-19-20 Şubat 2020 tarihine erteledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 28. duruşmasına bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. 4'ü tutuklu 76 sanığın yargılandığı davanın üçüncü oturumunda, Samsun Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Fikret Yalman ve yardımcısı İsmail Hakkı Günay, tanık sıfatıyla ifade verdi. Yalman ve Günay, bulundukları şehirlerden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Duruşmada, ilk olarak tanık Samsun Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Fikret Yalman dinlendi.

‘GÖRÜNTÜ İSTHBARATA AİT’

Cinayetin faili Ogün Samast'ın yakalandığı güne dair ifade veren Yalman, "Ogün Samast’ı Emniyet'e götürdük. Eşyalarını olay yerinde jandarmaya teslim ettim. Emniyet'te TEM katına çıkarıldı. Cumhuriyet savcısı da geldi. Üzerinde Türk bayrağı olduğu savcıya iletildi. 41 saniyelik video görüntüsü istihbarata aittir" dedi.

‘İLİŞKİM YOK’

Samast’ın yakalandıktan sonra suçunu kabul ettiğini ve kısa mülakata tabi tuttuklarını belirten Yalman, "Suçunu kabul etti. Kimliğini söyledi. Emniyet’teki mülakatta ben yoktum. Basında yayınlardan sonra Ali Fuat Yılmazer arayıp 'tüm bilgi ve belgeleri bize yollayın' dedi. Görüntüleri İstihbarat Daire Başkanlığı'na yolladık. Zanlı üzerinden çıkan Türk bayrağını TEM’de ilgili Cumhuriyet savcısına söylediler. Savcı 'Ölçüsünü alın ifadeye geçirin' dedi. Bayrakla çekimlerle ilişkim yoktur" diye konuştu.

'BAYRAK TALEP ETMEDİ’

Yalman, Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu'nun bayrakla görüntü ve fotoğraf çekimi ile ilgili sorusu üzerine "Samast garaj jandarma noktasında sorulara duraksamadan cevap verdi. İsmini söyledi ve 'Cinayeti ben işledim' dedi. Bayrakla ilgili bir şey söylemedi ve talep etmedi" dedi.

‘GÖRÜNTÜLER BİZE AİT’

Basına sızdırılan görüntüler üzerine Yalman, “FOX TV’de yayınlanan bizim çektiğimiz görüntüdür ama basına biz vermedik. Çekimi basın için değil, arşivimizde kalsın diye istedik. Önemli bir operasyondu. Talimatı ben verdim. Daha önce böyle bir şey yaşamadım” diye belirtti.

‘DAHA SONRADAN DUYDUM’

Yalman'ın ardından dönemin Samsun Emniyet İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Günay SEGBİS aracılığıyla ifade verdi. Yalman Samast'ın yakalanmasıyla ilgili olarak "Sorular soruldu. Önce cevap vermedi sonra konuştu. 'Bayrağımı verin' dediğini duymadım. Daha sonradan bunu duydum. Oradan emniyet müdürlüğüne götürüldü." dedi.

MİT GÖREVLİLERİNİN DİNLENMESİ DEĞERLENDİRİLECEK

Mahkeme daha önce Hrant Dink ile İstanbul Valiliği'nde yapılan görüşmeye katılan MİT mensuplarının tanık olarak dinlenmesine karar vermiş, ancak MİT mahkemenin yazısına yanıt vermemişti. Duruşma savcısı mahkemenin bu kararından vazgeçmesini talep ederken Dink Ailesi avukatları mahkemenin kararında durmasını istemişlerdi. Mahkeme son olarak MİT mensuplarının dinlenmesine dair kendi kararını yeniden değerlendireceğini açıkladı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Muharrem Demirkale ve Ercan Gün'ün tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 18, 19 ve 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.