Dini gerekçelerden aşı yaptırılmayan köyde kızamık salgını başladı

Hollanda’da bir köyde 9’u çocuk olan 10 kişiye kızamık teşhisi kondu. Kızamık hastalığına yakalanan kişilerin dini sebeplerden dolayı aşı yaptırmadığı öğrenildi.27-06-2019 17:04

Hollanda’da bir köyde ebeveynlerin dini sebeplerle çocuklarına aşı yaptırmaması sonucu en az 10 kişi kızamık hastalığına yakalandı.

Protestan bir balıkçı köyü olan Urk’ta 9’u çocuk 10 kişiye kızamık teşhisi kondu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Aşılama oranları ulusal ortalamaya göre düşük olan köy halkının ortalama yüzde 61’i kızamık aşısı yaptırmış durumda. Bu oran ülke genelinde yüzde 92,9 civarında.

DİNİ SEBEPLER ETKİLİ

Hollanda Ulusal Sağlık Hizmeti hastalarla temasta bulunmuş kişiler için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağını araştırıyor. Köydeki birçok kişi sadece Tanrı'nın yaşam ve ölüm üzerinde hükmü olduğuna ve bu nedenle aşı yapmaya izin verilmemesi gerektiğine inanıyor.

TECRİTE ALINDILAR

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nden bir sözcü kızamık hastalığına yakalanan kişilerin birbiriyle yakın ilişkileri bulunan iki ayrı aileden olduğunu belirterek vakaların tecrit edilmiş durumda olduğuna dikkat çekti.