Din dersinde skandal: 'Alevilerin yemeği yenmez'

Yaşanan olayı derste bulunan öğrenciler ortaya çıkarırken, İlçe Milli Eğitim Müdürü konuyu "tecrübesizlik" olarak değerlendirdi.30-09-2018 10:34

İstanbul’un Arnavutköy İlçesi’ndeki Cumhuriyet Ortaokulu’nda din dersine giren G.B. isimli öğretmen Alevilere hakaret etti. G.B., Muharrem ayında Alevilerin oruç tuttuğunu fakat onların yaptığı yemeğin yenilmeyeceğini söyledi.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre, geçen pazartesi günü okulun 7/L sınıfında yaşananları o sırada sınıfta bulunan S. isimli öğrenci şöyle anlattı:

“Derse başladıktan sonra ders konusu oruçlara geldi. Mübarek aylar ve oruçlardan konu açılmıştı. Ramazan, Şaban, Recep aylarını anlattı öğretmen. Muharrem orucunu da Aleviler tutar dedi öğretmen, ama Alevilerin yaptığı yemek yenmez dedi, bir arkadaşım da kalkıp ‘Hocam neden yenmez?’ diye sordu, öğretmen de Aleviler peygamber efendimizi sevmezler sadece torunları Hasan ile Hüseyin’i severler diye cevapladı.”

‘AZ YEDİYSEN BİR ŞEY OLMAZ’

S. bunun ardından aynı zamanda komşusu olan ve kendilerinin aşure verdiği bir sınıf arkadaşının öğretmene “Ben Alevilerin ekmeğini yedim ama az yedim, bir şey olur mu?” diye sorması üzerine öğretmenin “Az yediysen bir şey olmaz” dediğini söyledi.

HAKARETİN NEDENİ ‘TECRÜBESİZLİK’MİŞ!

Konuyla ilgili konuşan Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ da olayı doğrularken, skandal ifadeleri “öğretmenin tecrübesizliğiyle” geçiştirdi. Dağ, G.B.’nin görevinin sonlandırıldığını söyledi.