Devletin Telefonuyla Tatile Giden Bakan İstifa Etti

Yetkililere bilgi vermeden, devletin kendisine zimmetlediği telefonla tatile giden Bakan, gelen tepkiler üzerine istifa etti.14-08-2018 19:41

Norveç Balıkçılık Bakanı Per Sandberg devletin kendisine zimmetlediği telefonla izin almadan İran'a tatile gittiği için görevinden istifa etti.

Euronews’in haberine göre, Sandberg, Temmuz ayında yetkililerden izin almadan İran ve Çin'de tatil yaptı. Sandberg hükümetin güvenlik protokollerini ihlal ettiğini kabul etmesinin ardından gelen tepkiler üzerine istifa etti.

Norveç yasalarına göre yabancı ülkelere tatile gidecek olan bakanlar bu konuda önceden bilgi vermek zorunda. Ayrıca hükümetin tahsis ettiği cep telefonlarının Norveç’in güvenlik konusunda işbirliği yapmadığı ülkelerde kullanılması da yasak.

GÖÇMEN KARŞITI AŞIRI SAĞCI PARTİNİN BAŞKAN YARDIMCISIYDI

58 yaşındaki Sandberg'in ayrıca göçmen karşıtı aşırı sağcı Gelişim Partisi’nin genel başkan yardımcılığı görevini de bıraktığı açıklandı. Norveçli bakanın söz konusu yurt dışı gezilerinden hükümeti haberdar etmemesi ve İran seyahatinde yanına hükümetin tahsis ettiği cep telefonunu alması Başbakan Erna Solberg tarafından da eleştirilmişti.

Gelişim Partisi'nde Per Sandberg'den doğan boşluğuysa eski partili Harald Tom Nesvik doldurdu. Sandberg gezileri konusunda neden yetkilileri bilgilendirmediğini ise açıklamadı.