'Devletin sanatçıları sarayın eğlencelikleri haline getiriliyor'

Kültür Sanat-Sen, AKP Genel Merkezi’nde verilecek yemeğe devlet sanatçılarının görevlendirilmesine dair açıklamada bulundu.11-12-2019 21:36

Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası’nın ardından AKP Genel Merkezi’nde verilecek yemeğe Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Halk Müziği Korosu sanatçıları görevlendirildi. Kültür Sanat-Sen, “Halka hizmet vermekle yükümlü olan devletin sanatçıları koro ve toplulukları sarayın eğlencelikleri haline getirilmeye çalışılıyor” diye tepki gösterdi.

AKP'nin düzenlediği Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası’nın 6.’sı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla ATO Congresium’da başladı. Toplantının ardından AKP Genel Merkezi’nde düzenlenecek akşam yemeğinde Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Halk Müziği Korosu sanatçılarının görevlendirilmesi ise tepkiye neden oldu.

Hukuksuz görevlendirmelerin iptal edilmesini isteyen Kültür Sanat-Sen yaptığı açıklamada, “Halka hizmet vermekle yükümlü olan devletin sanatçıları koro ve toplulukları sarayın eğlencelikleri haline getirilmeye çalışılıyor” dedi. Memura siyaset yapma hakkının tanınmadığına, en ufak eleştiri ya da sosyal medya paylaşımının cezalandırıldığına dikkat çekilen açıklamada, “İktidar, söz konusu AKP olunca kural kaide tanımıyor” dedi.

Kurumların uzun bir süredir devletin sanat kurumları saygınlığından uzak olduğuna dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“Genel müdürlüğün organize bürosu, sanatçıların ise külliye çalışanı gibi kullanıldığı bir hal almıştır. Yaşadığımız durum kanıksatılmaya çalışılmakta, itiraz edenler ise soruşturma açma ile tehdit edilmekte hatta cezalandırılmaktadırlar. Devletin sanatçıları olarak halkın vergileriyle var olan kurumlarımızdaki görevimiz, halkımıza piyasacı yaklaşımlardan uzak, gerçek geleneksel sanatları hizmet olarak götürmektir.”